Pacienti s PostCovidovým syndrómom sa dočkajú pomoci, košická nemocnica otvorila rehabilitačné ambulancie

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Foto: archívne, www.facebook.com

Vzhľadom k aktuálne sa zlepšujúcemu vývoju pandemickej situácie otvorila Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ambulancie Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici pre postcovidových pacientov.

Pracovisko doposiaľ slúžilo len na liečbu hospitalizovaných COVID pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Prioritou je liečba PostCovid syndrómu

„Pracovníci našej kliniky od začiatku pandémie zabezpečujú akútnu rehabilitačnú starostlivosť na všetkých lôžkových pracoviskách u pacientov s ochorením COVID-19. Ide predovšetkým o respiračnú fyzioterapiu, ale aj celkovú rehabilitáciu podľa stavu pacienta. V uplynulom období boli dni, keď sme konziliárne rehabilitačne vyšetrili aj viac než 50 pacientov denne. Mimoriadne nás teší, že u významnej časti pacientov sa aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 stav natoľko zlepšil, že mohli odísť do domácej starostlivosti,“ uviedol prednosta KFBLR UNLP Peter Takáč.

Viac o téme: Koronavírus

V mesiacoch január až marec 25 fyzioterapeutov rehabilitovalo denne 130 pacientov, ktorí boli s COVID-19 hospitalizovaní v UNLP. Spolu tak zdravotníci z kliniky poskytli za dva mesiace rehabilitačnú liečbu viac ako 7 000-krát. V opätovne otvorených ambulanciách bude prioritou liečba pacientov s PostCovid syndrómom, ktorý sa prejavuje u pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19 čoraz viac.

Poškodenie pľúc pretrváva

„U mnohých pretrvávajú príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu života, znižujú funkčné schopnosti pacienta a pri neliečení môžu spôsobiť aj trvalé následky. Existujú štatistiky, podľa ktorých až 76 percent hospitalizovaných pacientov s COVID-19 má pretrvávajúce príznaky aj šesť mesiacov po vyliečení. Až 56 percent pacientov má poškodené pľúca aj tri mesiace po prepustení z nemocnice. U pacientov sa však vyskytujú aj ďalšie príznaky, ako napríklad bolesti kĺbov, hrudníka, chrbtice, únava, slabosť a ďalšie. Pre týchto pacientov poskytuje naša klinika starostlivosť zatiaľ ambulantnou formou,“ dodal Takač.

Pokiaľ chce pacient absolvovať liečbu v týchto ambulanciách, je nevyhnutné, aby ho všeobecný lekár odoslal najskôr 20 dní po poslednom pozitívnom PCR teste. Ambulantnou cestou je možný aj predpis kompenzačných pomôcok. Pacienti sa na ambulancie môžu objednať telefonicky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Krišková
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice