Pacientku po operácii nechali na chodbe, ale podľa úradu nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti

nemocnica, pacientka
Foto: ilustračné, Getty Images

V prípade ťažko chorej pacientky ležiacej na chodbe Nemocnice Levice nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti. Rozhodol o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že pacientka počas celej hospitalizácie na internom oddelení, chirurgickom a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny dostávala adekvátnu liečbu a zdravotná starostlivosť jej bola poskytnutá správne,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.

Tento záver vychádza podľa jej slov aj z odborného stanoviska troch konzultantov v medicínskych odboroch vnútorné lekárstvo, chirurgia a anestéziológia a intenzívna medicína.

Primár oddelenia prišiel o prácu

Úrad pre dohľad však zároveň konštatuje, že ak keď zdravotná starostlivosť v tomto prípade nebola zanedbaná, umiestnenie vážne chorej pacientky na chodbe bolo zlyhaním organizácie práce príslušného oddelenia aj zlyhaním etiky.

Prešetrenie týchto postupov je v kompetencii manažmentu nemocnice, ako aj orgánu, ktorý vydal povolenie – Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa podľa medializovaných informácií týmito skutočnosťami zaoberal a vyvodil dôsledky – rozviazanie pracovného pomeru s primárom chirurgického oddelenia,“ dodala Muchová.

Úrad zároveň podal podnet aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva pre možné porušenie hygienických predpisov.

Pacientku po operácii nechali na chodbe

Prípad sa stal v marci. Nemocnica umiestnila 64-ročnú pacientku s viacerými vážnymi diagnózami vrátane rakoviny po operácii na chodbe, kde strávila dva dni. Keď príbuzní žiadali, aby ju premiestnili na izbu, dostali odpoveď, že oddelenie je plné.

Ide o uzatvorenú časť chirurgického oddelenia, kde majú prístup iba personál nemocnice a najbližší príbuzní pacienta. Vzniknutá situácia nás mrzí,“ uviedla v tom čase pre médiá Lucia Kočková zo spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje. Krátko po preložení na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny pacientka zomrela.

K prípadu sa vtedy vyjadrila aj ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá označila umiestňovanie pacientov na chodbe za neakceptovateľné. Úrad pre dohľad rozhodol 12. marca o výkone dohľadu v levickej nemocnici z vlastnej iniciatívy. Dostal aj podnet od príbuznej pacientky, ten však nebol v zmysle zákona kompletný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Patakyová
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica LeviceÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou