Pacientom v michalovskej nemocnici sa budú venovať aj dobrovoľníci

Svet zdravia Michalovce
Foto: Svet zdravia

Nemocnica Svet zdravia Michalovce odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň.

Dobrovoľníci spríjemnia hospitalizovaných pobyt v nemocnici, prečítajú im noviny, vypočujú trápenia, zahrajú sa spoločenské hry.

Ako informovala Jana Fedáková zo Sveta zdravia, michalovská nemocnica slávnostne odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň. Stala sa tak ôsmou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho dňa v Michalovciach sa stal spevák Tomáš Bezdeda.

Hlásia sa najmä študenti

V rámci centra Krajší deň sa v michalovskej nemocnici vyškolilo už 42 dobrovoľníkov.

V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste.

Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.

Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku.

Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení,“ uviedla  autorka a garantka projektu Tatiana Kosťová.

„Ak sú deti hospitalizované bez rodiča, alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a pomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ povedala Kosťová.

Pozornosť venujú najzraniteľnejším

Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú primárne na pacientov na detskom oddelení a oddelení dlhodobo chorých.

Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.

Ako uviedla primárka pediatrického a novorodeneckého oddelenia Dana Jurečková, deti, hoci sú často sprevádzané rodičom, zažívajú v nemocnici určitý stres. Ich pozornosť preto treba rozptýliť a je nesmierne ľudské a krásne, ak dobrovoľníci prichádzajú a pomáhajú dvom najzraniteľnejším skupinám.

Dobrovoľnícky projekt vznikol ešte v roku 2016, kedy sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia, a to v Humennom a Banskej Štiavnici.

Minulý rok projekt prebiehal v celkovo piatich nemocniciach Sveta zdravia – v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote a Rožňave. Do projektu bolo zapojených 103 aktívnych dobrovoľníkov, ktorí strávili s pacientmi vyše 1 170 hodín. Ich služby využilo takmer 3 400 prevažne starších pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Michalovce