Pacientovi s rakovinou voperovali rebrá z 3D tlačiarne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Implantat
Foto: Renishaw

Život 71-ročnému Peterovi Maggsovi z južného Walesu zachránila operácia, počas ktorej mu súčasne so zhubným nádorom z hrudníka odstránili aj časť hrudnej kosti a tri rebrá.

Bez nich by jeho hrudník zostal vo veľmi nestabilnom stave, preto lekári pacientovi voperovali implantát s umelými rebrami.

S využitím dát z CT vyšetrení pacientovho hrudníka ho už pred operáciou navrhla nemocnica v Morristone.

Prvý implantát hrudníka vo Veľkej Británii bol vytlačený z kovového prášku na laserovej 3D tlačiarni. Informovala o tom spoločnosť Renishaw, ktorá tlačiareň vyrobila.

Odliať implantát by nebolo možné

Počas tlače sa jemný kovový prášok úplne roztaví a následne sa kladie na seba po vrstvách s hrúbkou od 20 do 100 mikrónov. Mikrón je jedna milióntina metra.

Technológia umožňuje vytvárať zložité tvary, ktoré by nebolo možné vyrobiť pomocou tradičných techník, ako je napríklad odlievanie.

„Teší nás, že dodávateľom komplexného titánového implantátu sme práve my. Implantát bol vytlačený v meste Miskin blízko Cardiffu, kde máme centrum aditívnej výroby,“ uviedol Chris Pockett, vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti Renishaw.

Na mieru ešte pred operáciou

„V bežnom prípade by bol pacient vybavený implantátom z polymetyl metakrylátu (PMMA), ktorý môže byť počas chirurgického zákroku upravovaný len ručne,“ vysvetľuje Peter Llewelyn Evans, manažér Maxillofacial Laboratory Services v Morriston Hospital.

„Aditívna 3D výroba nám umožnila ušetriť asi dve hodiny operačného času, pretože implantát mohol byť navrhnutý a vyrobený už pred začatím postupu. Čím kratšie trvanie zákroku, tým lepšie pre zdravie pacienta,“ dodal.

V prípade Petera Maggsa by navyše konvenčné protézy, ktoré sú vyrobené z biokompatibilného cementu, neposkytovali jeho hrudníku dostatočne silnú oporu.

Vďaka titánu sa tiež zvyšuje biokompatibilita implantátu a podobnosť s pôvodnou kostnou štruktúrou, čo sa tiež pozitívne prejavuje na výsledku.

Po úspešne zvládnutej liečbe plánuje nemocnica v Morristone zaviesť nový postup aj pri liečbe ďalších pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať