Pandémia koronavírusu tak skoro nezmizne, podľa vedcov až v roku 2022. Popísali tri scenáre vývoja

Koronavírus Covid 19
Foto: Gettyimages.com

Mnohí experti na epidemiológiu sú presvedčení, že pandémia nového koronavírusu tak skoro nezmizne. Tvrdia, že COVID-19 s nami zostane pomerne dlhý čas.

Vedci si myslia, že „jedno kolo“ prísnych opatrení, ako dodržiavanie odstupu, zatvorenie škôl a pracovísk či zákaz zhromažďovania, nebude z dlhodobého hľadiska stačiť.

Mali by sme sa preto pripraviť, že tieto opatrenia sa budú opakovať.

Odborník na infekčné choroby z Harvardskej univerzity Marc Lipsitch a jeho výskumný tím tvrdí, že koronavírus ľudstvo potrápi ešte nasledujúcich 18 až 24 mesiacov.

Pandémia je ako vlnobitie

Lipsitch pandémiu prirovnal k vlne, ktorá sa opakovane valí a valí, no je stále menšia, až kým úplne nezmizne. Vždy, keď zasiahne pobrežie však narobí škody, ktorých rozsah závisí od mnohých okolností vrátane geografickej polohy a prijatých opatrení.

Podľa odborného portálu Science Times Lipsitch popísal tri scenáre, ako by sa mohla pandémia koronavírusu vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch.

Podľa prvého scenára zažívame momentálne prvú vlnu pandémie, po ktorej budú nasledovať ďalšie, rôzne vysoké „vrcholy“ a útlmy, ktoré budú menšie a menšie a za rok až dva úplne zmiznú.

Na jeseň môže prísť ešte väčšia vlna

Druhý scenár predpokladá, že po súčasnej vlne príde ešte väčší „jesenný vrchol“ pandémie. Potom sa bude ešte objavovať v menších vlnách počas roku 2021 až úplne zanikne. Podobne to bolo v prípade pandémie španielskej chrípky v roku 1918.

Posledný Lipsitchov scenár hovorí, že prvá, jarná vlna pandémie tu zostane určitý čas a pomaly, asi dva roky bude odznievať. Nespôsobí síce krízu, no nákaza aj mŕtvi sa budú stále objavovať.

Každý z týchto scenárov predpokladá, že koronavírus tu bude ešte ďalších 18 až 24 mesiacov, teda až do roku 2022.

Vakcína by podľa Lipsitcha pomohla zbaviť sa tohto vírusu skôr, myslí si však, že k dispozícii bude až v roku 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom