Pandemická komisia vlády sa nestretla dva mesiace. Budeme pripravení na jesennú tretiu vlnu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pandemická komisia
Atmosféra pred začatím rokovania Pandemickej komisie vlády SR v budove Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 13. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Pandemická komisia Vlády SR naposledy zasadala takmer pred dvoma mesiacmi, konkrétne 26. apríla. Členovia komisie vtedy odporučili vláde, aby predĺžila núdzový stav o ďalších 30 dní, odvtedy sa de facto k epidemiologickej situácii verejne nevyjadrujú.

Podľa infektológa a člena komisie Pavla Jarčušku ani nemôžu. Komunikácia je vraj nastavená tak, že „len minister zdravotníctva sa vyjadruje a odborníci, ktorí oficiálne radia, sa nemajú vyjadrovať k veciam“.

Zvolávanie zasadnutí pandemickej komisie má takisto na starosti minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Od jeho rozhodnutia teda bude závisieť, akú úlohu zohrá pandemická komisia v ďalšom vývoji pandémie na Slovensku.

Odborníci sa zhodujú, že na jeseň môžeme očakávať tretiu vlnu šírenia koronavírusu. Avšak bude Slovensko pripravené, ak sa členovia pandemickej komisie, najvyššieho poradného orgánu vlády, nebudú dovtedy pravidelne stretávať?

Podobnú situáciu sme pritom zažili už vlani, kedy si kompetentní dali letnú prestávku a následne prišla druhá vlna pandémie.

Online stretnutia

Pri poslednej aktualizácii štatútu pandemickej komisie vo februári tohto roka sa pritom zaviedla aj možnosť online hlasovania. To znamená, že členovia sa môžu stretávať a prijímať rozhodnutia bez toho, aby boli prítomní na jednom mieste.

Týmto krokom sa zaviedol bezpečnejší, ale hlavne efektívnejší spôsob, ako rozhodovať o epidemiologických opatreniach platných pre celé Slovensko. Komisia však napriek tomu už takmer dva mesiace nerokuje vôbec.

Celkovo má pandemická komisia 31 členov, väčšinou veľmi zaneprázdnených, ktorí majú za úlohu najmä pripravovať odporúčania návrhov opatrení. Je teda pomerne problémové sa stretávať v plnom počte.

Členmi pandemickej komisie sú aktuálne okrem Lengvarského všetci ministri, ako aj osem predsedov samosprávnych krajov.

Do zloženia ďalej patrí predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR, generálni riaditelia troch zdravotných poisťovní, prezident Asociácie štátnych nemocníc SR, prezident Asociácie nemocníc Slovenska a predseda Slovenskej akadémie vied.

Odborné názory do diskusie prinášajú okrem Jarčušku aj hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas, epidemiologička Henrieta Hudečková, infektológ Vladimír Krčméry, pediatrička Elena Prokopová a všeobecná lekárka Adriana Šimková.

Nespokojnosť s komisiou

Napriek tomu, že zloženie komiesie je pomerne rôznorodé, viaceré inštitúcie so štatútom pandemickej komisie nesúhlasia a tvrdia, že orgán, ktorý pozostáva z nevolených zástupcov, nesmie mať postavenie arbitra rozhodujúceho o spôsobe života slovenských občanov.

„Vláda SR jej rozhodnutia len formálne schváli,“ tvrdia napríklad zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov SR. V rukách komisie je podľa nich príliš veľká moc. Podobne sa ku komisii stavia aj strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Jej predsedovi a zároveň ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) sa napríkad nepáči, že v pandemickej komisii nie sú zastúpení všetci, ktorí by mali.

Súčasťou poradného orgánu by podľa jeho slov mali byť aj ekonómovia, sociológovia či pedagógovia, ktorí by zabezpečili väčšiu pluralitu odborných názorov. Zloženie komisie však dlhodobo kritizujú aj ďalší odborníci z rôznych oblastí.

Konzílium odborníkov

Nateraz sa ďalšia zmena štatútu pandemickej komisie zrejme nechystá. Je otázne, či sa s pandemickou komisiou v rámci riešenia epidemiologickej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 ešte vôbec počíta.

Zdá sa, že ministerstvo zdravotníctva je „spokojné“ s názormi expertov v rámci Konzília odborníkov, ktoré zasadá každý týždeň.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pre portál vZdravotníctve.sk pripomenula, že konzílium tak pravidelne za účasti zástupcov ministerstva zdravotníctva vyhodnocuje situáciu a navrhuje potrebné opatrenia.

„Každý týždeň zároveň Vláda SR rokuje o materiály z dielne ministerstva zdravotníctva, kde je vyhodnotená aktuálna epidemiologická situácia a návrh na prijatie potrebných krokov, prípadne ich uvoľňovanie v rámci platného COVID-automatu,“ uviedla.

Eliášová tiež dodala, že v prípade, keď si situácia bude vyžadovať zasadnutia pandemickej komisie, tak „ju minister zdravotníctva zvolá“. Počas leta však vláda nezvykne zasadať pravidelne, nie je teda jasné, ako rozhodovanie o opatreniach bude fungovať.

Vzhľadom na minuloročné zhoršenie epidemiologickej situácie, ktoré nastalo v septembri, teda po letnej parlamentnej prestávke, však môže byť to, ako často bude pandemická komisia zasadať, veľmi dôležité.

Zodpovedný prístup

Podľa epidemiologičky Kataríny Naďovej, ktorá členkou komisie nie je, však oficiálne stretnutia natoľko dôležité nie sú. Je presvedčená, že jej kolegovia situáciu pozorne sledujú a komunikujú medzi sebou aj bez zvolaných zasadnutí.

„Je to na ich zvážení, zrejme to vyhodnotili tak, že sa nemusia stretávať,“ povedala epidemiologička pre portál vZdravotníctve.sk s tým, že členovia komisie zrejme čakajú na to, kým sa bude niečo nové diať.

Až následne by potom zvolali stretnutie. „Som presvedčená, že v prípade nejakého problému zasadnú buď vis-à-vis (pozn. oproti sebe) alebo na diaľku,“ dodala Naďová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Adriana ŠimkováElena ProkopováHenrieta HudečkováJán MikasKatarína NaďováPavol JarčuškaRichard SulíkVladimír KrčméryVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov