Parlament schválil návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Poslanci NR SR v utorok odsúhlasili návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na roky 2020 až 2022. Úrad pre dohľad v rozpočte predpokladá príjmy vo výške takmer 56 mil. eur. Z toho je takmer 33 mil. eur zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov.

Z administratívnych poplatkov, príjmov z činnosti úradu a úrokov sa predpokladá príjem 755-tisíc eur a od zdravotných poisťovní takmer 22 mil. eur. Výdavky ÚDZS majú byť vyše 22 mil. eur. Úrad by tak počítal s celkovým prebytkom vyše 33 mil. eur.

Prehliadky mŕtvych tiel

Stratégia úradu pre dohľad pre navrhované rozpočtové obdobie je okrem iného zabezpečiť optimálne riešenie realizácie výkonu prehliadok mŕtvych tiel aj mimo zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti za primerané výdavky. Úhrady za výkon prehliadok mŕtvych tiel ostávajú rizikovou oblasťou v roku 2020.

„Najmä vplyvom výkonu prehliadok mimo zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti si budú vyžadovať vyššiu potrebu zdrojov než zohľadňuje návrh rozpočtu. Následne budú musieť byť zabezpečované z vlastných zdrojov úradu z predchádzajúcich období,“ uvádza sa v návrhu rozpočtu.

Zmena niektorých činností

ÚDZS chce tiež zabezpečiť realizáciu projektu EESSI, teda prípravu na vykonanie funkcie prístupového bodu pre elektronickú výmenu dát pre rezort zdravotníctva.

Chce tiež zmeniť činnosti úradu, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy, ako napríklad vyhlasovanie výberového konania o vydanie povolenia a vydávanie povolení na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby podľa osobitného predpisu.

Úrad pre dohľad plánuje v rozpočtovanom období zabezpečiť aj plnú funkcionalitu Centra pre klasifikačný systém (DRG).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou