Päť lekárov v Šali nenastúpilo do služby na pohotovosti, kraj im uloží pokuty

Steto
Foto: Freepik.com
Pokuta môže byť do 3 319 eur a kraj ju môže uložiť aj opakovane

Päť lekárov z 26 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v Šali nenastúpilo do služby na pohotovosti. Nitriansky samosprávy kraj im hodlá uložiť pokutu, ktorá môže byť do 3 319 eur.

Piati lekári neuzatvorili s Poliklinikou NSK Šaľa zmluvy o poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby. Tvrdia, že nie sú povinní slúžiť na pohotovosti a kraj porušuje zákon.

Kraj naopak tvrdí, že legislatívu porušujú títo lekári. Do februárového rozpisu služieb ich zaradil. Na marec sú rozpísaní opäť, takže situácia sa pravdepodobne zopakuje.

Keď všetci, tak všetci

Kraj sa opiera o vyjadrenie ministerstva zdravotníctva. Podľa neho má zaradiť do rozpisu všetkých poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti v spádovom území pevného bodu APS.

„Rozpis ambulantnej pohotovostnej služby zverejnený na web stránke kraja nezazmluvnení lekári neakceptovali a do služieb nenastúpili. Išlo o deväť služieb zo 60,“ uviedol pre agentúru SITA lekár NSK Ľubomír Ševčík.

Ako dodal, kraj situácia vo vzťahu k pacientom mrzí, no „v zmysle legislatívy musí pristúpiť k správnemu konaniu vo veci uloženia pokuty týmto poskytovateľom.“ Sankciu môže uložiť aj opakovane.

Kraj sa snaží v čo najkratšom čase zabezpečiť náhradu za lekárov, ktorí nenastúpili, aby pacienti tieto problémy nepocítili.

Lekári tvrdia, že sa ich povinnosť netýka

V rozpise služieb na február bola aj spoločnosť SIZK, s.r.o., ktorá prevádzkuje v Šali dve ambulancie – všeobecného lekárstva a vnútorného lekárstva.

„Uvedenie spoločnosti SIZK, s.r.o. v nezákonnom rozpise ambulantnej pohotovostnej služby pre nás nie je záväzné a akceptovateľné,“ uviedol pred časom splnomocnený zástupca SIZK, s.r.o. Igor Klačko.

Ako dodal, SIZK, s.r.o. poskytuje zdravotnú starostlivosť „výhradne na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe a podľa platného zákona sa povinnosť vykonávať ambulantnú pohotovostnú službu nevzťahuje na našu spoločnosť.“

Lekári pohrozili, že ak dostanú pokuty, zatvoria svoje ambulancie a pacienti zostanú bez lekára.

Na príčine je nedostatok všeobecných lekárov

Ševčík reagoval, že kraj momentálne nevie o tom, že by niektorí lekári uvažovali o zatvorení ambulancie.

„Ak takáto situácia nastane, využije kraj všetky zákonné možnosti, aby pacienti týchto lekárov mali zdravotnú starostlivosť zabezpečenú v zákonom stanovenom rozsahu,“ povedal.

Zároveň zdôraznil, že na akútny nedostatok lekárov primárneho kontaktu na celom Slovensku doplácajú najmä okresy s menším počtom obyvateľov a teda aj s menším počtom lekárov.

Cieľom kraja je, aby bola pohotovosť v Šali zachovaná, a to najmä preto, že v meste nie je nemocnica.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná službaNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)