PCR testy na známe varianty koronavírusu nemusia stačiť. Niektoré sú príliš "staré", aby si poradili s novinkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Podľa štúdie publikovanej v odbornom magazíne Journal of Clinical Microbiology sa zdá, že aj testy zisťujúce prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 u ľudí sa budú musieť vyvíjať a prispôsobovať rovnako rýchlo, ako sa vyvíja samotný vírus.

Viac o téme: Koronavírus

Nové varianty koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 totiž môžu podľa amerických vedcov z Washingtonskej univerzity ovplyvniť schopnosť doteraz vysoko spoľahlivých PCR testov detekovať infikovaných ľudí.

Problém môžu spôsobiť aj už známe kmene vírusu SARS-CoV-2, ktoré v populácii kolujú. Správnosť výsledku tiež závisí od toho, aký konkrétny test sa pri testovaní potenciálnych prenášačov používa.

„Pokiaľ sa vírus neustále mení, čo je prirodzená vec, musíte ho neustále sledovať. Takéto štúdie naše testy neustále zlepšujú,“ povedala Chantal Vogelsová, virologička z Yale School of Public Health. V tomto prípade sa budú musieť zrejme vylepšiť aj PCR testy.

„Nobelovka“ za PCR metódu

PCR (polymerázová reťazová reakcia) je metóda, ktorá bola v roku 1993 ocenená Nobelovou cenou za chémiu. Výsledkom polymerázovej reťazovej reakcie je obrovský počet kópii špecifickej sekvencie DNA.

Táto metóda je založená na schopnosti DNA polymerázy, teda špeciálneho enzýmu, ktorý dokáže syntetizovať dlhé reťazce polymérov alebo nukleových kyselín podľa pôvodného (templátového) vlákna, „prepísať“ genetickú informáciu.

„PCR v podstate napodobňuje replikáciu DNA v in vitro podmienkach s rozdielom, že nedochádza k replikácii celej DNA ale len vybraného primermi ohraničeného miesta,“ uvádzajú Andrea Pastoráková a Robert Petrovič z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Primery sú krátke jednovláknové DNA sekvencie, ktoré umožňujú jednak DNA polymeráze začať so syntézou nového vlákna, zároveň tiež ohraničujú špecifickú oblasť, ktorú chceme amplifikovať, teda namnožiť.

Vedia sa vyhnúť

PCR test v súvislosti s COVID-19 je založený na detekcii genetického materiálu vírusu. Americkí vedci zistili, že nové varianty vírusu SARS-CoV-2 sa vedia primerom používaným v PCR testoch, ktoré by ich inak rozpoznali, „vyhnúť“.

Tvrdia, že mutácie v lokusoch (úsek molekuly DNA obsahujúci jeden gén) rozpoznávaných primérmi DNA môžu znížiť schopnosť množenia vírusových sekvencií a vo výsledku potenciálne brániť detekcii vírusu vo vzorkách jedincov pozitívnych na COVID-19.

Panikáriť však nikto nemusí. „Ukázalo sa, že je to skutočne dosť zriedkavé,“ upokojuje verejnosť podľa časopisu The Scientist virológ David Wang, spoluautor štúdie. Vyriešiť možné problémy by mohla zmena diagnostických testov.

Zatiaľ čo množstvo PCR testov na trhu vyhľadáva viacero genetických „cieľov“, niektoré PCR testy povolené na núdzové použitie hľadajú iba jeden. A to môže byť podľa Wanga problém.

Nepotvrdená hypotéza

Primery použité pri PCR testoch boli vyvinuté na začiatku pandémie, keď bol vírus SARS-CoV-2 prvýkrát sekvenovaný. Na základe informácií o iných koronavírusoch vedci navrhli PCR priméry, o ktorých sa predpokladá, že zostávajú relatívne stabilné.

Tento prístup bol použitý s veľkým úspechom, nakoľko vírus SARS-CoV-2 potvrdil vo vzorkách z výterov z nosohltanu, zo slín a dokonca aj z odpadových vôd. Vedci však tvrdia, že mutácie vírusu ovplyvňujú väzbu PCR primeru, ako aj proces amplifikácie.

Túto hypotézu, bohužiaľ, nevedia na 100 percent potvrdiť, pretože sekvencie primerov v PCR testoch nie sú zverejnené. Podobné výsledky však ukázali aj ďalšie štúdie z minulosti publikované rovnako v Journal of Clinical Microbiology.

FDA aj CDC

Primery používané v PCR testoch pravidelne monitoruje Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ale aj iné inštitúcie.

Dokonca to, že mutácie vírusu SARS-CoV-2 by mohli mať vplyv na presnosť PCR testov, uznal aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Naďalej tiež sleduje všetky nové varianty a hodnotí ich potenciálne účinky na diagnostické testy.

Úrad tiež poskytol vývojárom PCR testov odporúčania týkajúce sa navrhovania testov tak, aby vírusové mutácie mali minimálnu šancu na „únik“, a to práve zahrnutím viacerých genetických cieľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea PastorákováChantal VogelsováDavid WangRobert Petrovič
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivLF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveWashingtonská štátna univerzitaYale School of Public Health