Hlas-SD kritizuje reformu nemocníc, ale pred dvoma rokmi podľa ministerstva podporovali podobnú od Kalavskej

Peter Pellegrini
Poslanec NR SR Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 27. augusta 13:20

Reformu nemocníc treba stiahnuť a prepracovať. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda strany Hlas-SD a poslanec NR SR Peter Pellegrini.

Vláda podľa neho pripravuje nekompetentný útok na zdravie ľudí, na konci ktorého sa ľudia v regiónoch budú márne domáhať zdravotnej pomoci. Reformu nemocníc plánovala pritom aj bývalá vláda, tzv. stratifikáciu presadzoval aj samotný Pellegrini ako vtedajší predseda vlády.

Expremiér zdôraznil, že vláda robí reformu z Bratislavy, bez diskusie. „Jasne vyzývam vládu, aby v tejto otázke počúvala regióny, aby mapovala situáciu, aby sa odborne rozhodovala, pretože narobí toľko chaosu v prípade nemocníc a zdravia ľudí, že tie škody budú flagrantné a nenapraviteľné,“ uviedol Pellegrini.

Doliková hovorí o pseudoreforme

Podpredseda Hlasu a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši upozornil, že mnohé z nemocníc, ktoré chce ministerstvo „de facto zrušiť“, dostávajú veľké investície z eurofondov, ktoré bude musieť Slovensko vracať.

Podľa podpredsedníčky strany Zuzany Dolinkovej ide o pseudoreformu, ktorá nerieši kľúčové problémy nášho zdravotníctva.

„Tým je dnes predovšetkým stabilizácia zdravotníckeho personálu. Viac ako 110-tisíc zdravotníkov potrebujeme podporiť tak, aby sme udržali tých, ktorých tu dnes máme a motivovali nových, aby do systému prišli. To nepôjde bez zvýšenia platov,“ dodala.

Odkaz ministerstva zdravotníctva

„Prosíme kolegov z opozície, aby prestali vytĺkať politický kapitál z tém, ktorých zámerom je ochrana zdravia a životov ľudí,“ uviedla v reakcii hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Ako podotkla, slovenské zdravotníctvo bolo dlhé roky aj práve pod vedením zástupcov predmetnej politickej strany za predchádzajúcich vlád zle riadené, výdavky nemocníc presahovali príjmy a objavovala sa nespokojnosť zdravotníkov. „Reakcia kolegov z opozície je paradoxná o to viac, že pred dvomi rokmi podporovali podobnú reformu exministerky zdravotníctva pani Kalavskej,“ uviedla Eliášová.

Ako hovorkyňa ministerstva dodala, reforma prinesie lepší manažment pacienta, efektívnejšie využívanie nemocničných lôžok a peňazí. „Zároveň si dovoľujeme uistiť, že diskusia k predmetnému návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a my sme aj naďalej otvorení všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRichard RašiZuzana DolinkováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR