V piatok je Svetový deň pľúcnej hypertenzie

Pluca.jpg
Foto: Pixabay.com

Cieľom akcie je podporiť diagnostiku, liečbu a uľahčiť život pacientom s touto diagnózou.

Piatok 5. mája bude patriť Svetovému dňu pľúcnej hypertenzie, ktorého cieľom je podporiť diagnostiku, liečbu a uľahčiť život pacientom s touto diagnózou.

Pľúcna hypertenzia (PH) je chronické ochorenie pľúcnych artérií charakterizované vzostupom tlaku v pľúcnom riečisku, progresívnym zlyhávaním srdca, výrazne zhoršenou kvalitou života a predčasnou smrťou.

Ako na tlačovej konferencii uviedla Marta Hájková z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Univerzitnej nemocnice Bratislava, na Slovensku toto ochorenie diagnostikovali približne 250 ľudom, odborníci však predpokladajú, že v skutočnosti môže byť ich počet až dvojnásobne vyšší.

Jednou z najzávažnejších foriem PH je pľúcna artériová hypertenzia (PAH), pri ktorej tlak v pľúcnych tepnách stúpa z nie úplne objasnených príčin. Tento typ diagnostikujú prevažne u pacientov medzi 40. a 50. rokom života, pričom väčšinou ide o ženy.

Problémy s diagnostikou

Pri počiatočnej diagnostike tejto choroby je problémom, že sa často zamieňa za iné ochorenia. Príznaky PAH sa totiž dajú ľahko zameniť s príznakmi iných, omnoho bežnejších ochorení, akými sú napríklad ischemická choroba srdca, postihnutie chlopní srdca, ale aj chronický zápal priedušiek, astma či chudokrvnosť.

Ochorenie je nebezpečné aj preto, že ho väčšinou diagnostikujú až v pokročilom štádiu. Následkom je vysoká úmrtnosť, pričom neliečení ľudia zomierajú do dvoch až troch rokov na zlyhanie srdca a 40 percent pacientov žije päť rokov od diagnostikovania ochorenia.

V rámci Slovenska sa pacienti liečia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici a Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. V pokročilom štádiu býva často jediným spôsobom záchrany života transplantácia pľúc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom