Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sviecka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
10. 10. 2018 13:11 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Plamienok približuje príbehy ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho

Prvou témou podcastov na webovej stránke Plamienka je vďačnosť. Postupne v nich budú pribúdať ďalšie námety, ktorých sa lekári, terapeuti a sociálni pracovníci neziskovej organizácie Plamienok dotýkajú pri svojej práci.

Nezisková organizácia Plamienok spustila dnes na svojej webovej stránke podcasty, čiže multimediálne súbory o príbehoch ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho.

Ako agentúru SITA informovala Monika Vlhová z Plamienka, organizácia chce cez rozhovory a spoločné úvahy verejnosti priblížiť svoju činnosť a ponúknuť vnútorné bohatstvo ľudí, s ktorými sa stretávajú.

Ako prvú tému svojich nových podcastov si organizácia vybrala vďačnosť. Postupne v nich budú pribúdať ďalšie námety, ktorých sa lekári, terapeuti a sociálni pracovníci neziskovej organizácie Plamienok dotýkajú pri svojej práci.

Jej činnosť je zameraná na staranie sa o ťažko, nevyliečiteľne choré deti a poskytovanie psychologického poradenstva rodinám a deťom, ktoré stratili rodiča či súrodenca.

Prečo vďačnosť

Deti a tínedžeri, ktorí prežili stratu blízkeho človeka, vrcholový manažér veľkej programátorskej firmy, dvaja španielski psychoterapeuti, majiteľ obchodu s počítačmi, ktorý už roky pomáha v zahraničných charitatívnych projektoch či rodina, ktorá v krátkom čase prišla o dieťa i jeho mamu.

Tí všetci sa rozprávali s riaditeľkou Plamienka Máriou Jasenkovou a podelili sa so svojím náhľadom na vďačnosť v ich živote i v prostredí, ktoré ich obklopuje.

„Nad vďačnosťou sa zamýšľame a uvedomujeme si ju najmä vtedy, keď je náš vlastný život alebo život niekoho blízkeho, koho milujeme, ohrozený,“ povedala Jasenková, ktorá rozhovory o vďačnosti do podcastov Plamienka pripravovala spolu s kolegami niekoľko mesiacov.

„A preto je možno prirodzené, že nás k téme vďačnosti priviedli rodiny, ktoré v Plamienku stretávame. Rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi, ktorých život je ohrozený. Rodiny s deťmi, ktoré smútia po strate dieťaťa či partnera,“ uviedla.

„Pomáhajú nám uvedomiť si, čo je v živote dôležité a pochopiť jeho cenu. Rozhodli sme sa preto bohatstvo ich posolstiev ponúknuť aj širšej verejnosti. Radi by sme tému vďačnosti ponúkli aj médiám a otvorili širšiu spoločenskú debatu,“ dodala.

Chcú osloviť celú spoločnosť

Vďačnosť ako prvú tému podcastov vybrali zámerne. Podľa Jasenkovej, málokto dokáže milovať a byť vďačný v každom momente.

Vďačnosť má podľa Jasenkovej dopad na to, ako žijeme ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť.

„Ak by sme boli viac vďační, žili by sme šťastnejší život. Bolo by možno menej vojen a konfliktov, menej rozvodov, menej detí v detských domovoch, menej kriminality. Viac by sme sa orientovali na vzťahy s ľuďmi, ktorí sú okolo nás a menej na výkon, spoločenské postavenie, majetok a peniaze,“ povedala Jasenková. Podľa nej sa o vďačnosti hovorí málo, pretože sa o nej nehovorí ľahko.

Skúsenosti a myšlienky týchto ľudí by podľa Plamienka vďaka podcastom mohli osloviť celú spoločnosť.

Vypočuť si ich možno tu: https://www.plamienok.sk/podcast.

Odporúčané články

Ultralanovka pre Plamienok bude v sobotu Posilnenie paliatívnej starostlivosti je v pripomienkovom konaní

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X