Plán obnovy je diskriminačný a väčšina nemocníc neuvidí ani euro, asociácia preto vyzýva na pomoc Slovákov

Nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Návrh plánu obnovy pre zdravotníctvo je podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) diskriminačný, spúšťa preto kampaň „Pomôž svojej nemocnici“. Asociácia opakovane upozorňuje, že historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva v rámci plánu obnovy má skončiť len v niektorých vybraných zariadeniach. Drvivá väčšina nemocníc a zdravotníkov na Slovensku tak podľa ANS neuvidí z viac ako 1,1 miliardy eur ani euro.

Toto rozhodnutie by podľa asociácie mohlo poškodiť celý sektor na najbližšie desiatky rokov. V kampani preto vyzýva všetkých občanov, aby svojou podporou prispeli k zmene tohto rozhodnutia vlády a pomohli zabezpečiť investície pre svoju nemocnicu. Môžu tak urobiť na webovej stránke www.pomozsvojejnemocnici.sk.

Všetci si zaslúžia kvalitnejšiu starostlivosť

Ako ďalej v tlačovej správe uviedla ANS, pripravovaný návrh v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR nevychádza z kritéria dôležitosti a úlohy nemocníc, ale všetky prostriedky plánuje vložiť len do zariadení, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva.

„Ak by sa návrh nezmenil, z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s ‚neštátnou‘ nemocnicou, robí občanov druhej kategórie. My sme presvedčení, že všetci pacienti bez rozdielu si zaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol prezident asociácie Marián Petko.

Ministerstvo odmieta spochybňovanie

ANS sa ohradzuje voči tomu, aby bol akýkoľvek poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti diskriminovaný na základe toho, kto je jeho zriaďovateľ alebo vlastník. Žiada, aby pred rozhodnutím o investíciách bola vykonaná dôkladná analýza potrieb zdravotníctva a najmä optimalizácia siete nemocníc.

„Pre súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva je pacient ústredným bodom snaženia o kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Radikálne zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti je aj cieľom Plánu obnovy a odolnosti SR. Preto odmietame jeho spochybňovanie,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Investície do súkromných ambulancií

Ako ďalej uviedla, v organickom prepojení reforiem a investícií, ktoré obsahuje plán obnovy, je cesta ku kvalitnému a ekonomicky udržateľnému zdravotníctvu. Úžitok z plánu obnovy budú mať podľa rezortu pacienti aj samotní zdravotníci bez ohľadu na to, v akej právnej forme poskytujú zdravotnú starostlivosť.

„Napríklad investície do nových ambulancií sa týkajú výhradne súkromných ambulancií, keďže tie sú v súkromných rukách,“ dodala Eliášová s tým, že dokument plánu obnovy za oblasť zdravotníctva bol zároveň prerokovaný so všetkými relevantnými subjektmi.

Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 78 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú vyše 27-tisíc zamestnancov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian PetkoZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR