Plán obnovy nie je diskriminačný a zameraný iba na štátne nemocnice, bráni sa ministerstvo

Lekar
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Plán obnovy nie je zameraný iba na štátne nemocnice. Počas okrúhleho stola Zdravotníckych novín na tému Kde skončia peniaze z plánu obnovy to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Reagovala tým na vyjadrenia prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka, ktorý opakovane upozornil, že investícia v rámci plánu obnovy má skončiť len v niektorých vybraných zariadeniach, čo je podľa neho diskriminačné.

Politické rozhodnutie

Apeloval na to, že ide zo strany štátu o politické rozhodnutie. Rezort podľa neho rozdeľuje pacientov a z tých, ktorí žijú v regióne s „neštátnou“ nemocnicou, robí občanov druhej kategórie.

Štátna tajomníčka však uviedla, že plán obnovy nie je limitovaný iba na štátne nemocnice. V reforme sa chce podľa nej ministerstvo zamerať na koncové zariadenia, no poukázala na to, že sa zmeny plánujú aj s ohľadom na „neštátne“ nemocnice. „Pretože modernizácia a financie sú tu aj mimo štátnych nemocníc, na nákup prístrojov presne v súlade s optimalizáciou siete,“ povedala Ježíková.

S asociáciou o pláne obnovy nediskutovali

Marián Petko počas diskusie apeloval aj na to, že ministerstvo s Asociáciou nemocníc Slovenska o pláne obnovy vôbec nekomunikovalo. „Ešte nikdy sa nestalo, aby takáto vec mohla byť úspešná bez konzultácií s odbornou spoločnosťou,“ konštatoval.

Jeho slová potvrdila aj vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja Elena Štefíková. „Čo sa týka Trenčianskeho kraja, v uplynulom období prebiehala veľmi intenzívna komunikácia, avšak v súčasnosti k sieti zdravotníckych zariadení a optimalizácii siete diskusia neprebehla,“ uviedla.

Výhrady ku komunikácii majú aj poisťovne

K výhradám ku komunikácii sa pridal aj riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní Michal Štofko. Ten uviedol, že zdravotné poisťovne sú do istej roviny zahrnuté do dialógu o pláne obnovy, nie však v takom rozsahu, ako to bolo napríklad pri stratifikácii. Aj keď rezort komunikoval o pláne s odbornými spoločnosťami, Štofko poukázal na to, že diskusia musí paralelne prebiehať aj s ostatnými relevantnými subjektami.

Potvrdil to aj analytik Martin Smatana, ktorý na jednej strane súhlasil s tým, že komunikácia s odbornými spoločnosťami je „základ“. Na samotné rozdelenie a sieť sú však už podľa neho partnermi na debatu Asociácia štátnych nemocníc SR a Asociácia nemocníc Slovenska spolu s VÚC.

Ministerstvo čaká optimalizácia siete nemocníc

„Sú dve rôzne veci, plán obnovy ako dokument a optimalizácie siete nemocníc, ktorá je jednou z podmienok na to, aby sme mohli čerpať investičné peniaze. Plán obnovy obsahuje vecne prísľub, že potrebujeme prehodnotiť koncovú sieť,“ reagovala na chýbajúcu komunikáciu zo strany ministerstva zdravotníctva jeho štátna tajomníčka.

Ako ďalej dodala, teraz rezort čaká optimalizácia siete nemocníc, a do tejto debaty chce ministerstvo vstúpiť s kvalitnými dátami. „Debata o optimalizácii začína až teraz a nikto nebude obídený,“ uzavrela Ježíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ŠtefíkováJana JežíkováMartin SmatanaMichal Štofko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAŠN Asociácia štátnych nemocnícMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR