Plánované operácie obnovuje aj Univerzitná nemocnica Martin, podmienkou je negatívny test na Covid-19

univerzitná nemocnica Martin, UNM
Foto: SITA/Milo Fabian

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) po dočasných obmedzeniach súvisiacich s koronavírusovou pandémiou, obnovuje plánované operácie. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia nemocnice. Podmienkou prijatia pacienta do nemocnice je 14-dňová karanténa a maximálne 5 dní starý negatívny test na ochorenie Covid-19.

Napriek pozitívnemu epidemiologickému vývoju ochoreniu na Slovensku sa pacienti musia pripraviť na prísne pravidlá a presne stanovené podmienky nariadené hlavným hygienikom.

Viac o téme: Koronavírus

„Cieľom našej nemocnice je zachovať poskytovanú zdravotnú starostlivosť s minimálnym ohrozením pacienta a personálu. Preto vedenie nemocnice odporúča test na SARS-CoV-2 u každého pacienta, u ktorého je plánovaná operačná liečba formou hospitalizácie,“ uviedol vedúci odboru liečebno-preventívnej starostlivosti UNM Ivan Kocan. Zároveň podotkol, že pri akútnych pacientoch zabezpečuje celý manažment okolo testovania na Covid-19 nemocnica.

Testovanie môže pacient absolvovať počas 14-dňovej predoperačnej karantény, čo nemá vplyv na jej nedodržanie. „Na odberových miestach sú dodržiavané všetky hygienické opatrenia. Pacienti sú objednávaní na presný čas tak, aby sa ich naraz na jednom mieste nestretlo veľa. Odobratie vzoriek z nosa a úst je rýchle, pacienti dodržiavajú povinné rozostupy a navyše sú prítomní aj zástupcovia polície, ktorí v prípade potreby pomôžu s dodržiavaním usmernení,“ vysvetlila Martina Hrnčiarová z oddelenia nemocničnej hygieny UNM.

Podľa Marčekovej môže UNM spraviť predoperačné vyšetrenia len tým pacientom, ktorí budú v nemocnici operovaní. „Vzhľadom k tomu, že termínov je obmedzený počet, odporúča sa pacientom na vyšetrenie objednať ihneď, ako sa dozvedia termín operácie. Počet plánovaných zákrokov bude závisieť od počtu neodkladných operácií, rezervných kapacít a vývoja epidemiologickej situácie. Podľa nariadenia ministra zdravotníctva SR bude o poskytnutí operácie, ktorá nie je akútna, rozhodovať špeciálne konzílium,“ doplnila Marčeková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KocanMartina HrnčiarováZuzana Marčeková
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin