Po 17 rokoch otvoria novú Polikliniku Bezručova v Bratislave, bude moderným zdravotníckym zariadením (foto)

ZDRAVOTNÍCTVO: Nová Poliklinika Bezručova
Gastroenterológ a odborný garant polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý (vpravo) počas slávnostného otvorenia Polikliniky Bezručova v ktorej po 17 rokoch začne opäť fungovať zdravotná starostlivosť. Bratislava, 11. november 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vo štvrtok po takmer 17 rokoch predstavili zrekonštruovanú bratislavskú Polikliniku Bezručova. Zrekonštruovaný komplex na Bezručovej ulici plní svoju funkciu rezidenčno-administratívneho centra už takmer dva roky.

Od marca roku 2022 otvoria aj jeho najvýznamnejšiu časť – novú Polikliniku Bezručova.

Prvotriedni lekári aj sestry

Gastroenterologické, reumatologické či neurologické centrum sú len niektoré z medicínskych špecializácií, ktoré budú v rámci priestorov národnej kultúrnej pamiatky dostupné pre pacientov.

Poliklinika Bezručova prinesie lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky skupiny obyvateľov podľa ich potrieb a možností – od seniorov, ktorí tu dostanú kvalitnú základnú starostlivosť bez poplatkov, až po ľudí, ktorí majú záujem o nadštandardné služby.

Podľa odhadov by mohlo polikliniku od budúceho roka po plnom vybavení medicínskych centier navštíviť približne päťsto pacientov denne, čo predstavuje 120-tisíc vybavených pacientov ročne.

„Poliklinika Bezručova bude moderným zdravotníckym zariadením s prvotriednymi lekármi a sestrami, najmodernejším prístrojovým vybavením a inovatívnym konceptom manažovania zdravotnej starostlivosti formou medicínskych centier. Poliklinika bude poskytovať kvalitnú základnú, ale aj nadštandardnú starostlivosť, širšie spektrum odborných výkonov aj kratšie čakacie lehoty na odborné vyšetrenia,“ uviedol internista, gastroenterológ a odborný garant Polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý.

Otvoria osem medicínskych centier

V priebehu budúceho roka sa v poliklinike otvorí postupne osem medicínskych centier.

„V poliklinike bude pôsobiť 28 lekárov, štyridsať sestier aj štrnásť koordinátorov zdravotnej starostlivosti, ktorých úlohou bude manažovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vďaka čomu sa dostanú pacienti k presným termínom bez zdĺhavého čakania,“ doplnil Hlavatý.

Otvorenie polikliniky hodnotí pozitívne aj Asociácia na ochranu práv pacientov, ktorá jej prínos vníma najmä cez skrátenie čakacích lehôt k špecialistom a vďaka celkovému zlepšeniu kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Rozšírenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v hlavnom meste víta aj riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay.

Komplex prestavali v 60-tych rokoch

Podľa neho je problém čakacích dôb systémový, pretože špecialisti nie sú platení od počtu vyliečených pacientov, ale od výkonov. Preto sa radšej venujú rovnakým pacientom, ako by mali prijímať nových.

Ikonický objekt na Bezručovej slúžil pôvodne ako Liečebný ústav Robotníckej sociálnej poisťovne, ktorý viedol známy profesor Dérer. Sídlom nemocnice s pôrodnicou a poliklinikou sa stal po druhej svetovej vojne.

Komplex na Bezručovej, ako ho poznáme dnes, bol výsledkom prestavby v 60-tych rokoch, keď prišlo k optickému a funkčnému prepojeniu budov na Bezručovej 3 a 5. Funkciu štátnej nemocnice s poliklinikou plnil do marca roku 2005.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor HlavatýTomáš Szalay