Po podaní vakcíny Comirnaty zomrel prvý Slovák, mal aj iné chronické ochorenia

Očkovanie, koronavírus, vakcína
Očkovanie proti koronavírusu. Foto: SITA/AP

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečív (ŠÚKL) bolo nahlásené prvé úmrtie po podaní vakcíny Comirnaty. Ako informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková, ide o prípad podobný tým, ktoré poznáme z Nórska, Nemecka či iných európskych krajín. „Išlo o pacienta vo vyššom veku (79) s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia,“ dodala Jurkemíková.

Každé hlásenie sa preveruje

K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli podľa ŠÚKL aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní, horúčka a slabosť.

Viac o téme: Koronavírus

„Očkovanie u pacientov vo vysokom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorým by aj mierne nežiaduce účinky mohli spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti, je potrebné posúdiť individuálne,“ podotkla Jurkemíková.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Každé hlásené podozrenie na závažný nežiaduci účinok sa podľa nej prešetruje a nežiaduce účinky sa monitorujú štátnym ústavom na Slovensku a aj na celoeurópskej úrovni.

Všetky nežiaduce účinky sú obvyklé

Ku 26. januáru eviduje ŠÚKL 353 hlásení na podozrenia na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty. Z toho 24 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. Najčastejšie hlásené sú bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína.

„Ďalej sú to očakávané nežiaduce účinky po očkovaní, ako napríklad zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné. Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky sú napríklad alergické reakcie alebo prekolapsový stav,“ dodala Jurkemíková.

Podľa štátneho ústavu sú doteraz nahlásené podozrenia na nežiaduce účinky obvyklé a sú v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Magdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv