Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pacient, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
30. 08. 2019 12:03 Zdravotnícke zariadeniaSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Počas hospitalizácie vlani zomrelo v slovenských nemocniciach vyše 30-tisíc pacientov

Počas hospitalizácie zomrelo v minulom roku v zdravotníckych zariadeniach 30 463 pacientov. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií v štatistike hospitalizovaných v SR 2018. Predstavuje to 25,6 úmrtia na 1 000 hospitalizácií.

Najvyššia úmrtnosť hospitalizovaných bola pri subjektívnych a objektívnych príznakoch a abnormálnych klinických a laboratórnych nálezoch nezatriedených inde (60,6 promile), nasledovali choroby dýchacej sústavy, kde nastalo úmrtie pri 57,7 promile hospitalizáciách. Pri nádoroch to bolo 50,8 prípadu úmrtí na 1 000 pacientov.

Úmrtnosť pri chorobách obehovej sústavy bola 49,5 promile. Najviac úmrtí hospitalizovaných pacientov v absolútnom vyjadrení bolo na diagnózy srdcové zlyhanie, zápal pľúc vyvolaný nešpecifikovaným mikroorganizmom, respiračné zlyhanie nezatriedené inde a mozgový infarkt.

Obnova prístrojovej techniky

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na túto štatistku uviedlo, že kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti je hlavnou prioritou v oblasti zdravotníctva.

„Ministerstvo zdravotníctva pracuje na systematických riešeniach, ktoré by mali práve počet odvrátiteľných úmrtí znížiť,“ informovalo. Umožňuje to podľa neho napríklad kvalitná diagnostika. „Po mnohých rokoch prichádza k obnove prístrojovej techniky, ktorá umožní pacientov kvalitne a v adekvátnom čase liečiť,“ uviedol rezort.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň už zrealizovalo opatrenia, ktorých zámerom je podľa rezortu zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. V období od roku 2017 až do 31. mája 2019 pridelilo MZ zdravotníckym organizáciám vo svojej priamej pôsobnosti kapitálové výdavky zo štátneho rozpočtu celkovo vo výške vyše 141 mil. eur.

Technológia STEMI v záchrankách

Najväčší objem kapitálových výdavkov smeroval na nákup zdravotníckej techniky, ako napr. CT prístroje, RTG prístroje, lineárne urýchľovače. Nemocnice majú možnosť čerpať financie aj zo zdrojov eurofondov.

„Investície do nových prístrojov či postelí sú nesmierne dôležité pre kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti, prispievajú k lepšej diagnostike, rýchlejšej liečbe a tým pádom k zníženiu počtu odvrátiteľných úmrtí,“ informovalo ministerstvo.

K vyššej kvalite starostlivosti prispela podľa ministerstva aj technológia STEMI, ktorú využívajú všetky vozidlá záchrannej zdravotnej služby. Ide o tzv. telemedicínu, ktorá umožňuje prenos údajov priamo zo sanitky. Nemocnica sa vie vďaka nej pripraviť na prijatie pacienta. „Cieľom MZ SR je, aby mali všetci pacienti na Slovensku prístup ku kvalitnej liečbe v čo najrýchlejšom časovom intervale,“ tvrdí MZ.

Počet odvrátiteľných úmrtí má znížiť aj projekt stratifikácie, ktorú ministerstvo nazýva Zdravá zmena. Reformu nemocníc sa však na augustovom rokovaní vlády nepodarilo presadiť. Ministerka zdravotníctva má v septembri o svojom návrhu stratifikácie rokovať s politickými stranami aj odborníkmi.

K téme

Rooseveltova nemocnica chce pacientom uľahčiť hospitalizáciu, pripravila sériu letákov s pokynmi Topoľčianska nemocnica začala s lepším informovaním pacientov

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X