Počas kampane Európskeho dňa melanómu vlani diagnostikovali 26 malígnych melanómov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Foto: FNsP Žilina

Vyšetrenia znamienok sa v tomto roku budú vykonávať počas ordinačných hodín vo väčšine dermatovenerologických ambulancií po celom Slovensku od 13. do 24. mája

Počas kampane Európskeho dňa melanómu v roku 2018 diagnostikovali 26 malígnych melanómov. Informovala o tom na tlačovej besede Slovenská dermatovenerologická spoločnosť.

Slovensko sa zapája do projektu Európskeho dňa melanómu Euromelanoma (15. mája) už po šestnásty raz.

V rámci neho sa robí skríning a preventívne vyšetrenia materských znamienok s cieľom poukázať na dôležitosť samovyšetrenia, prevencie a včasnej diagnostiky materských znamienok, čím sa dá úspešne predchádzať ochoreniam kože.

Vyšetrenia znamienok sa v tomto roku budú vykonávať počas ordinačných hodín vo väčšine dermatovenerologických ambulancií po celom Slovensku od 13. do 24. mája.

Počet nádorov stúpol

V roku 2018 bolo počas kampane Európskeho dňa melanómu vyšetrených 1543 pacientov, z toho 1014 žien a 529 mužov. Diagnostikovali 26 malígnych melanómov, 93 bazaliómov a 4 spinaliómy. Ide zväčša o nárast, keďže v roku 2017 odborníci našli 21 melanómov, 58 bazaliómov a 4 spinaliómy.

Melanóm je kožný nádor, ktorý vzniká z melanocytu, teda pigmentovej bunky. Jej zmena na melanóm je postupná a má viacero krokov. Je dôsledkom súhry genetických faktorov, vystavovania UV žiareniu a zmien v mikro-prostredí. Bazaliómy a spinaliómy sú nemelanómové kožné nádory. Spinalióm je agresívnejší ako bazalióm a viacej metastázuje.

Melanom
Thinkstock

Samovyšetrenie materských znamienok

Melanóm je mnohotvárny, môže mať rôzne farby a odtiene. Keď rastie, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá farba. Často ho charakterizuje nepravidelný tvar, nepravidelné okraje. Rastie a mení sa. Často má priemer viac ako 5-6 mm.

Každý človek by mal podľa dermatovenerologickej spoločnosti poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám aj s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom. Nemal by zabudnúť na uši, pokožku hlavy pod preriedenými vlasmi, plôšky nôh a genitálie.

Hlavné varovné signály

  • zmena veľkosti, tvaru a farby
  • znamienko, ktoré je iné ako ostatné
  • asymetrické alebo nepravidelné okraje
  • drsne alebo ošupujúce sa
  • viacfarebné, svrbiace, lesknúce sa
  • vyzerajúce ako nehojaca sa ranka.

Vznikne aj na zdravej koži

„Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov,“ uviedla onkodermatologička z Národného onkologického ústavu Desana Borecká. Melanóm môže teda vzniknúť aj na zdravej koži.

U mužov sa tento rýchlo metastázujúci nádor vyskytuje najčastejšie na chrbte, u žien na dolných končatinách.

Melanom
Foto: Thinkstock

Melanóm sa častejšie objavuje na tých častiach tela, ktoré sú vystavené UV žiareniu, ale objavuje sa aj na iných miestach. Síce nemá priamy vzťah s množstvom slnečnej expozície, ale je následkom občasného, avšak intenzívneho vystavovania sa slnečnému žiareniu, najmä v detstve. Detská koža zachytí do veku 20 rokov 80 % dávky UV žiarenia.

Podľa odborníkov treba ochranné prípravky používať tak, aby nedošlo k začerveniu (spáleniu) kože. Niekedy je dôvodom na preventívne odstránenie znamienka jeho umiestnenie, keď sa nachádza na mieste, kde je nadmerne dráždené. Vtedy je lepšie ho vybrať.

Časový úsek, v priebehu ktorého sa môžu z agresívneho nádoru vytvoriť metastázy, sa podľa dermatovenerologickej spoločnosti ráta na mesiace. Často metastázuje do pľúc, kostí, lymfatických uzlín aj do mozgu.

Melanóm je však plne vyliečiteľný v počiatočných fázach nádorového rastu. Aj preto je podľa odborníkov základnou podmienkou úspešnej liečby včasné rozpoznanie.

Kto má zvýšené riziko vzniku melanómu?

  • ľudia, ktorí sa opakovane spálili na slnku
  • ľudia s fototypom kože I. A II. (bledá pokožka s pehami, ryšavé či plavé vlasy, modré oči)
  • pri mnohopočetných materských znamienkach
  • pacienti, ktorých priamy pokrvný príbuzný mal melanóm (osemnásobné riziko)
  • pacienti liečení preparátmi potlačujúcimi imunitu
  • muži a ženy po 65. roku života
  • pracovníci často vystavení slnečnému žiareniu
  • cestovatelia do exotických krajín
Pehy.jpg
Foto: Pixabay.com

Na vyšetrenie v Žiline sa objednajte

Záujemcovia sa môžu na vyšetrenie objednať aj v dermatovenerologickom centre žilinskej nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Ambulancia kožného centra Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline bežne prijíma pacientov až po odoslaní ich spádovým kožným lekárom.

Počas dvojtýždňovej osvetovej kampane Európskeho dňa melanómu tu však môžu záujemcovia absolvovať preventívne vyšetrenie aj bez odporúčania lekára.

Termín je potrebné dohodnúť telefonicky vopred, a to na čísle +421 41 5110 457. Priniesť si stačí preukaz poistenca a zdravotnú dokumentáciu.

Euromelanoma

Euromelanoma je európska medzinárodná sieť dermatovenerológov, ktorí sa venujú nádorovým ochoreniam kože.

Založilo ju v roku 1999 šesť kožných lekárov z Belgicka, v súčasnosti je v nej 39 európskych krajín a Kanada.

Na Slovensku organizuje Európsky deň melanómu Slovenská dermatovenerologická spoločnosť, ktorá združuje všetkých dermatovenerológov v krajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať