Počas pandémie Covid-19 stúpol počet e-receptov, lekári komunikovali s pacientmi aj cez videohovory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
doktor, mobilný telefón
Foto: ilustračné, Getty Images

Pandémia koronavírusu priniesla obrovský rozvoj telemedicíny a využívania e-receptov na Slovensku. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union bolo v máji 90 % všetkých receptov vystavených elektronicky.

„Najviac boli využívané konzultácie cez telefón so všeobecnými lekármi pre dospelých,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Na druhom mieste skončili konzultácie s pediatrami a špecialistami, vysoko sa umiestnili aj gynekológie.

„Zaujímavosťou je, že u pediatrov sa využívali aj video hovory. Predsa len, napríklad rôzne kožné problémy, ktoré mávajú deti často, sa ľahšie ukazujú, ako opisujú,“ doplnila Dupaľová Ksenzsighová. V apríli a máji poisťovňa zaznamenala viac ako 61-tisíc výkonov telemedicíny cez telefón a 1 500 cez videohovor.

Viac o téme: Koronavírus

Ako ukázali údaje Unionu, rapídne poklesol počet ošetrených pacientov v ambulanciách a nemocniciach. Kým v marci išlo len o mierny zostup, v apríli to bolo napríklad v prípade zubných lekárov o 63 % menej pacientov ako v minulom roku a v prípade jednodňovej chirurgie o 60 % menej pacientov. Počet hospitalizovaných ľudí klesol v apríli v nemocniciach o 41 %.

„Avšak už predbežné májové dáta nasvedčujú tomu, že pacienti sa do ambulancií postupne vracajú a dochádza k postupnému dobiehaniu ‚zameškanej‘ zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Unionu Elena Májeková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Dupaľová Ksenzsighová
Firmy a inštitúcie Union zdravotná poisťovňa