Počas Svetového týždňa glaukómu budú bezplatne merať vnútroočný tlak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oko.jpg
V Izraeli implantovali prvú umelú očnú rohovku od firmy CorNeat Vision. Foto: Pixabay.com

Oční lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku od 11. do 17. marca otvoria svoje ambulancie verejnosti.

Cieľom Svetového týždňa glaukómu, ktorý sa uskutoční od 11. do 17. marca, je upozorniť na riziká spojené s týmto ochorením, zdôrazniť potrebu prevencie a dodržiavania liečby.

Oční lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku počas neho otvoria svoje ambulancie verejnosti a záujemcom bezplatne zmerajú vnútroočný tlak. Merania sa uskutočnia aj vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Košiciach a Prešove.

Hrozí oslepnutím

Glaukóm je spoločné pomenovanie pre ochorenia očí, ktoré poškodzujú optický nerv zväčša zvýšeným vnútroočným tlakom. V prípade, že je nediagnostikovaný a neliečený, dochádza k výpadku zorného poľa a pacient vidí ako cez hlaveň pištole. Progresia ochorenia vyúsťuje v úplnú slepotu.

Glaukóm je druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete. Väčšina ľudí však vôbec netuší, že sa týka aj ich a situáciu začínajú riešiť, až keď majú zrak už nezvratne poškodený. Preto má toto ochorenie aj prezývku Tichý zlodej zraku.

Ako uviedla primárka očného oddelenia Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková, často zanedbávaná pravidelná kontrola vnútroočného tlaku je zásadným činiteľom vo vplyve na progresiu ochorenia.

„Vyšetrenie tonometrom trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a spočíva v tom, že sa do oka fúkne vzduch,“ uviedla s tým, že ho odporúča každému od 40. roku života aspoň raz za tri roky, u rizikových pacientov častejšie.

Verejné merania vnútroočného tlaku pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu sú preto ideálnou príležitosťou pre každého, aby si skontroloval zrak bez toho, aby sa musel objednávať alebo čakať u svojho oftalmológa.

Riziko našli u 10 % vyšetrených

Vlani sa na Svetovom týždni glaukómu zúčastnilo takmer 1 300 ľudí a lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti odhalili rizikové, zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku u 10 percent z nich. Títo ľudia tak môžu vďaka včasnej liečbe predísť alebo minimálne oddialiť trvalé poškodenie zraku, ktoré spôsobuje glaukóm.

Odborníci však zároveň upozorňujú, že napriek množstvu efektívnych spôsobov liečby glaukómu, ktoré majú k dispozícii, sa pacienti k nej nie vždy stavajú celkom zodpovedne, čo vo významnej miere ovplyvňuje vývoj ochorenia.

Bezbolestný priebeh glaukómu im totiž často dáva pocit, že sa nič vážne nedeje a do očných ambulancií prichádzajú až keď je oko také poškodené, že sa mu nedá pomôcť.

„Disciplína v dodržiavaní liečby chronických ochorení je veľmi slabá, najmä v prípadoch, keď ide o bezbolestné a bezpríznakové ochorenia, čo platí aj pri glaukóme. Navyše, žiaden pacient nepríde a otvorene nepovie, že si kvapky do očí nedáva. Pritom liečiť môžeme iba tých pacientov, ktorí liečbu užívajú,“ vysvetlila Vodrážková.

Liečbu zanedbávajú až dve tretiny pacientov

Podľa zahraničných prieskumov vynechávajú svoju liečbu až dve tretiny pacientov. Dôvodmi na nedodržiavanie liečby sú vedľajšie účinky, nedostatok zručností pri aplikácii očných kvapiek, náklady na liečbu alebo tiež pacientom chýba trpezlivosť, prípadne na kvapky jednoducho zabudnú.

Ľudia o zrak prichádzajú postupne, takže sa občasným vynechaním kvapiek neznepokojujú. Nedodržiavanie stanovenej liečby však vedie k vážnym následkom, akými sú postupné zhoršovanie zraku, slepota a invalidita.

Dôležitú úlohu pri dodržiavaní liečby má pritom aj oftalmológ, ktorý je pre pacienta primárnym zdrojom informácií o zelenom zákale, jeho liečbe a najnovších poznatkoch. „Pacientov vzdelávame, pýtame sa, čo vedia o glaukóme, snažíme sa prísť na to, koľko dávok liečiva vynechali. Chceme, aby pravidelné kontroly a dodržiavanie liečby nebrali na ľahkú váhu,“ opísala Vodrážková.

Bližšie informácie o ochorení aj prehľad kde a kedy si môžu dať bezplatne zmerať vnútroočný tlak nájdu záujemcovia a záujemkyne na webstránke www.mojeoko.sk.

Informácie agentúre SITA poskytla Martina Matejová z agentúry Neuropea.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať