Počet chorých na chrípku stúpol, vyučovanie prerušili v 77 zariadeniach

Kašeľ, choroba, chrípka, prechladnutie, bolesť hrdla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) stúpla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,1 percenta. Lekári nahlásili 52 166 prípadov týchto ochorení. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Košickom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji.

Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 1 264 osôb, čo predstavuje 2,4 percenta zo všetkých ARO.

Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (674). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (311) a pneumónie (279).

Chrípky je čoraz viac

Lekári v 4. kalendárnom týždni nahlásili aj 4 958 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 9,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 36,7 percent.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli vo vekovej skupine 15 až 19 ročných detí.

Hlásený bol aj jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI, a to u 84-ročného muža zo Žilinského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 10 prípadov SARI, z nich traja chorí zomreli.

Vyučovanie prerušili v 77 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 50 materských škôl (15 v Košickom kraji, desať v Prešovskom kraji, osem v Trnavskom kraji, sedem Trenčianskom kraji, štyri v Nitrianskom kraji, tri v Žilinskom kraji, dve v Banskobystrickom a jedna v Bratislavskom kraji), 25 základných škôl (12 v Prešovskom kraji, päť v Košickom kraji, tri v Nitrianskom kraji, dve v Trnavskom kraji, jedna v Trenčianskom, jedna v Žilinskom kraji a jedna v Bratislavskom kraji) a dve stredné školy v Prešovskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR