Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diabetes_test.jpg
Foto: Pixabay.com
21. 11. 2016 13:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Počet diabetikov v SR rastie, upozorňuje NCZI

Oproti roku 2014 sa ich počet zvýšil o 6 056 a v porovnaní s rokom 2006 ich bolo vlani až o 36 041 viac.

V diabetologických ambulanciách na Slovensku bolo vlani evidovaných a liečených 345 475 diabetikov. Z toho bolo 161 133 mužov a 184 342 žien. Vyplýva to z publikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pod názvom Činnosť diabetologických ambulancií v SR 2015.

„Z porovnania údajov z predchádzajúcich rokov vidno rastúci počet diabetikov. Oproti roku 2014 sa ich počet zvýšil o 6 056 a v porovnaní s rokom 2006 ich bolo vlani až o 36 041 viac,“ píše sa v materiáli.

Dominuje cukrovka druhého typu

Z populácie liečených na diabetes mellitus malo viac ako 90 % osôb cukrovku druhého typu. „Toto ochorenie vzniká najčastejšie v dospelosti, alebo v starobe. Trpia naň najmä osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života,“ vysvetlilo NCZI.

Diabetes prvého typu je typický skôr pre nižšie vekové skupiny a bol zaznamenaný u 7,3 % pacientov. Tehotenská (gestačná) cukrovka, ktorá vzniká v tehotnosti v dôsledku hormonálnych zmien, sa v minulom roku vyskytla u 1 649 žien, čo je v porovnaní s rokom 2014 viac o 197 žien a od roku 2006 je to najvyšší počet vôbec.

Nárast pacientov liečených inzulínom a perorálnymi antidiabetikami

V priebehu minulého roka pribudlo do evidencie ambulancií 21 909 novodiagnostikovaných cukrovkárov. V 84,5 % prípadoch išlo o diabetes druhého typu, ktorý zistili prevažne pacientom nad 50 rokov.

Diabetes prvého typu bol diagnostikovaný u 6,7 % populácie. Najviac novodiagnostkovaných diabetikov tohto typu bolo u 30 až 34-ročných osôb.

„V liečbe diabetikov pozorujeme nárast pacientov liečených inzulínom a perorálnymi antidiabetikami (PAD). Naopak klesá počet diabetikov liečených zavedením režimových opatrení ako redukcia hmotnosti, fyzická aktivita, odstránenie škodlivých návykov. U detí a mladistvých do 18 rokov prevláda liečba podávaním inzulínu, ktorá je nevyhnutá pri prvom type diabetes mellitus,“ dodalo NCZI.

Z komplikácií a sprievodných chorôb spôsobených kolísaním hladiny glykémie sa najčastejšie u diabetikov vyskytovala artériová hypertenzia (56 % diabetikov), porucha metabolizmu lipidov (49 %) a diabetická neuropatia (25 %).

K téme

Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela Počet mladých ľudí po porážke vlani klesol

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak Foto: Vypočúvajú kandidátov na ústavných sudcov, pred výbor predstúpili aj nováčikovia B.B. King: Kráľ bluesu by oslávil 94 rokov, svoje gitary volal Lucille (video)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X