Počet hospitalizácii pre duševné poruchy a poruchy správania vlani klesol o 1,2 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock

Muži tvorili celkovo 56,3 % prijatí, najčastejšie boli hospitalizovaní pre poruchy spôsobené užívaním alkoholu. Ženy pre afektívne poruchy.

Pre duševné poruchy a poruchy správania bolo v roku 2017 na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení uskutočnených spolu 43 009 hospitalizácií, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom pokles o 1,2 %.

Z hľadiska pohlavia bol však pokles zaznamenaný len u žien. Ako vyplýva z informácií, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NZCI), muži tvorili celkovo 56,3 % prijatí.

„Najčastejšie boli hospitalizovaní pre poruchy spôsobené užívaním alkoholu a ženy pre afektívne poruchy. Podľa pracovného stavu sa najviac hospitalizácií týkalo nezamestnaných mužov a žien starobných dôchodkýň,“ píše sa v materiáli.

Problém s alkoholom má viac ľudí

Porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu predstavovala 26,5 % zo všetkých hospitalizácií, pričom z hľadiska pohlavia pri nej muži (77 %) výrazne dominovali oproti ženám.

Medziročne počet hospitalizácií s touto diagnózu vzrástol o 0,4 %, u mužov až o 1,1 %. Najvyšší počet prijatí bol vo veku 40 až 49 rokov. Podľa kraja trvalého bydliska pacienta mala táto diagnóza najsilnejšie zastúpenie v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

Ďalšou skupinou porúch psychiky vyžadujúcou si časté hospitalizácie bola schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi, ktorá zo všetkých prijatí tvorila 18,5 %.

Najväčší počet hospitalizácií s touto skupinou diagnóz NCZI zaznamenalo vo veku 30 až 39 rokov a primárne išlo o schizofréniu.

Deti tvorili 5,6 % hospitalizácií

Organické duševné poruchy vrátane symptomatických sa na všetkých hospitalizáciách podieľali 14,6 %. Týkajú sa predovšetkým starších pacientov, 79 % prijatí do ústavnej starostlivosti s nimi bolo u 60- a viacročných pacientov, pričom z konkrétnych diagnóz to boli najmä iné psychické poruchy zapríčinené poškodením a dysfunkciou mozgu a somatickou chorobou a demenciou pri Alzheimerovej chorobe.

Afektívne poruchy predstavovali 14,2 % hospitalizácií. U mužov bola táto skupina diagnóz až piatou v poradí, zato u žien sa v roku 2017 vyšplhala na prvé miesto. Najviac hospitalizácií si pritom vyžiadala recidivujúca depresívna porucha.

Hospitalizácie detí a mladistvých od 0 do 17 rokov tvorili 5,6 % všetkých prijatí. Najviac prípadov predstavovali zmiešané poruchy správania, ľahká duševná zaostalosť a reakcia na ťažký stres a adaptačné poruchy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií