Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mozog_mri.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
14. 05. 2019 13:55 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Počet mladých ľudí po porážke vlani klesol

V minulom roku utrpelo mozgovú mŕtvicu 300 ľudí vo veku 20 až 44 rokov, čo je o 52 menej ako v roku 2017.

Počet mladých ľudí po cievnej mozgovej príhode (CMP) vlani klesol. Ako uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe, v roku 2018 utrpelo mozgovú mŕtvicu 300 ľudí vo veku 20 až 44 rokov. To je o 52 menej ako v roku 2017.

Z rizikových faktorov v tejto vekovej skupine NCZI u 40 % pacientov evidovalo aktuálne fajčenie. V ďalších 10 % išlo o exfajčiarov. Nadváhu malo 30 % pacientov, čomu u nich podielovo zodpovedá arteriálna hypertenzia. V 15 % išlo o neliečenú hypertenziu, lebo o nej pacienti nevedeli.

Denný príjem alkoholu priznalo až 8 % a 13 % pacientov vo vekovej skupine 20 – 44 rokov prekonalo CMP v minulosti.

„Je preto veľmi dôležité poukázať na význam prevencie rizikových faktorov v každom veku. U mladších ročníkov zvlášť, lebo prijatie optimálnej zmeny v životnom štýle na zníženie rizika vzniku CMP je veľkou devízou pre život aj v staršom veku,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Register CMP funguje už 12 rokov

Na Slovensku 12 rokov funguje register cievnych mozgových príhod, ktorý spravuje NCZI. Nahlasujú sa doň údaje o všetkých pacientoch, ktorých s uvedeným zdravotným problémom hospitalizovali.

Lekári presnejšie popisujú, o aký typ cievnej mozgovej príhody ide, či mal pacient niektorý z rizikových faktorov – vysoký krvný tlak, cukrovku, alebo poruchu srdcového rytmu, aké lieky užíva, ale aj či fajčí alebo je obézny.

„Dôležité je tiež, aby lekár vo formulári vyplnil, akú liečbu pacientovi dané zdravotnícke zariadenie podalo. Keďže sa postupne do praxe uvádzali nové terapeutické postupy, vďaka registru tak máme na Slovensku prehľad o tom, koľko percent pacientov dostalo včas adekvátnu akútnu liečbu, ktorá znamená pre pacienta šancu na lepšiu kvalitu života,“ pripomenulo NCZI.

Cievna mozgová príhoda postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí už majú iné chronické ochorenie. Podľa NCZI sa však nevyhýba ani mladším ročníkom. Rizikové faktory sú najmä fajčenie, obezita a vysoký tlak. Pri ochorení dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.

Odporúčané články

Na čele NCZI ostáva Peter Blaškovitš Vo Svidníku vlani liečili najviac pacientov s mozgovou príhodou podaním trombolýzy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X