Počet nakazených v Chorvátsku naďalej rastie, najrizikovejšie sú najmä dve oblasti

Istria, Pula, Chorvátsko
Foto: Getty Images

Za posledných 24 hodín v Chorvátsku pribudlo 52 nových prípadov koronavírusu. Počet aktívne chorých sa tak vyšplhal na 1 183, uvádza stránka koronavirus.hr.

Ako na tlačovej konferencii po rokovaní konzília odborníkov uviedol premiér Igor Matovič, k lokalitám s najvyšším počtom nakazených patrí Záhreb a Osijek. Slováci by sa im mali pri návšteve obľúbenej dovolenkovej destinácie vyhnúť, radí premiér.

Rizikové oblasti

Hlavné mesto Chorvátska aktuálne eviduje 356 aktívnych prípadov a Osijek 184. S vyšším počtom infikovaných bojuje aj Splitsko-dalmatínska župa s chýrnou Makarskou riviérou. Registruje 93 aktívne chorých.

Viac o téme: Koronavírus

Problém majú aj oblasti hraničiace s krajinami západného Balkánu – Brodsko-posávska župa so 76 prípadmi či Vukovarsko-srijemská župa so 76 aktuálnymi prípadmi.

Počty aktívnych prípadov s Covid-19 v Chorvátsku. Foto: www.koronavirus.hr

Povinné nosenie rúšok

Chorvátsky inštitút verejného zdravotníctva zaviedol od pondelka 13. júla povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave, obchodoch či stravovacích zariadeniach zo strany zamestnancov. Nasadiť rúško by ste si mali aj pri návšteve zdravotníckeho zariadenia.

Napriek nárastu nových prípadov Chorvátsko ostáva medzi tzv. zelenými krajinami, do ktorých môžete vstúpiť bez negatívneho testu na Covid-19 či nutnosti absolvovať karanténu. Za rovnakých podmienok sa zároveň môžete vrátiť na Slovensko.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dovolenkárom pred vstupom do krajiny odporúča vyplniť online formulár s osobnými a epidemiologickými údajmi, ktorý by mal urýchliť prechod cez hranice. Tranzit cez Rakúsko, Slovinsko a Maďarsko je bez obmedzení.

Prechod cez hranice je rýchly

Z dovolenky v Chorvátsku sa v pondelok vrátila aj naša čitateľka z Bratislavy. „Prechod cez rakúske a slovinské hranice bol rýchly a bezproblémový, nikde sme nemuseli čakať. Na diaľnici v Rakúsku nás však nečakane zastavili policajti a kontrolovali nám batožinu. Zaujímalo ich, koľkí sme v aute a kam ideme. Keď sme odpovedali, že na dovolenku, pustili nás ďalej,“ približuje Slovenka.

V Chorvátsku sme strávili len zopár dní. Dovolenkárov na plážach bolo menej ako po minulé roky. Letovisko bolo poloprázdne aj v nočných hodinách, ruch utíchol ešte pred polnocou, pretože prevádzky boli otvorené len do 23. hodiny,“ opisuje Bratislavčanka.

Podľa Slovenky bolo Chorvátsko z pohľadu rizika nákazy bezpečné, ostatným dovolenkárom však radí vyhnúť sa napríklad reštauráciám plným turistov či supermarketom. Prekvapilo ma, že v niektorých reštauráciách boli iba bežné rozostupy medzi stolmi. Nepríjemne som sa cítila aj na nákupe v jednom supermarkete, kde síce ľudia mali rúška, ale v radoch sa tlačili jeden na druhého a nerešpektovali bezpečný odstup,“ dodáva dovolenkárka, ktorá sa vrátila z Istrie.

Opatija
Na pláži v Opatiji.

V Chorvátsku sú tisíce Slovákov

Podľa informácií Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) sa momentálne zdržiava v prímorskej destinácii približne 430-tisíc zahraničných turistov, medzi ktorými sú tisíce Slovákov.

Väčšina z nich si ako cieľovú destináciu vybrala ostrov Vir, Rovinj, Medulin, Mali Lošinj, Poreč, Umag alebo Crikvenicu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR