Počet nových prípadov nákazy koronavírusom vo svete minulý týždeň vzrástol o viac než tri milióny

Koronavírus, COVID 19, PCR test
Foto: ilustračné, Getty images

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že minulý týždeň vo svete pribudlo viac ako 3,4 milióna nových prípadov nákazy koronavírusom. Oproti predchádzajúcemu týždňu to bol rast o 12 percent.

Konštatovala však, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 naďalej klesal a minulý týždeň mu podľahlo približne 57-tisíc ľudí.

Blíži sa hranica dvesto miliónov

„Očakáva sa, že pri tomto tempe kumulatívny počet hlásených infekcií vo svete by mohol o tri týždne prekročiť hranicu 200 miliónov,“ uviedla WHO.

Poznamenala pritom, že najviac počet prípadov ochorenia COVID-19 stúpol v regióne západného Tichomoria a v Európe. Minulý týždeň podľa údajov WHO bolo najviac infekcií koronavírusom v Indonézii, Veľkej Británii, Brazílii, Indii a v USA.

Šírenie urýchľujú nové varianty

Rýchlejšie šírenie vírusu podľa organizácie spôsobujú nové varianty, zmiernenie pravidiel pri predchádzaní ochoreniu COVID-19 a veľký počet ľudí, ktorí sú stále citliví voči koronavírusu napriek zlepšujúcej sa vakcinácií v niektorých krajinách.

WHO vyzvala jednotlivé štáty, aby sa zaviazali k zaočkovaniu aspoň 40 percent populácie v každom z nich do konca tohto roka. Z 3 miliárd dávok vakcín proti koronavírusu, ktoré globálne podali, však len približne 1 percento smerovalo k ľuďom v chudobnejších krajinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia