Počet obetí koronavírusu dosiahol v Rusku nový rekord, viaceré oblasti sprísnili opatrenia

Koronavírus
Úrad pre boj proti koronavírusu zaznamenal ďalších 1 211 úmrtí. Foto: SITA/AP

Úmrtia na ochorenie COVID-19 v utorok v Rusku dosiahli opäť nový rekord. Na vysokej úrovni sa druhý deň po sebe drží aj počet nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, a to aj napriek deväťdňovému pracovnému voľnu vo väčšine regiónov.

Úrad pre boj proti koronavírusu nahlásil ďalších 1 211 úmrtí na COVID-19, čo je najviac za deň od začiatku pandémie, a 39 160 nových potvrdených prípadov nákazy. Od konca októbra sa prírastky nakazených denne pohybujú okolo 40-tisíc a každý deň pribúda aj viac ako 1 100 obetí.

Do reštaurácií len s očkovaním alebo testom

Ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac nariadil väčšine Rusov, aby od 30. októbra do 7. novembra nepracovali a zároveň umožnil regionálnym vládam, aby toto pracovné voľno v prípade potreby predĺžili. Rozhodlo sa tak však len päť ruských regiónov.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalšie oblasti zakázali vstup do reštaurácií, divadiel a ďalších verejných priestorov ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní, v uplynulých šiestich mesiacoch neprekonali ochorenie COVID-19 a nemajú čerstvý negatívny test na koronavírus.

Nepomohlo ani voľno

Predstavitelia Kremľa v pondelok vyhlásili, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či pracovné voľno malo želaný účinok. Jesenný prudký nárast prípadov a úmrtí prišiel v Rusku v čase nízkej zaočkovanosti, všeobecne laxného prístupu k opatreniam a odmietavého postoja vlády sprísniť reštrikcie.

Plne zaočkovaných je menej ako 40 percent ruskej takmer 146-miliónovej populácie, a to aj napriek tomu, že Rusko ako prvá krajina na svete schválilo na použitie vlastnú vakcínu proti COVID-19.

Krajina celkovo doteraz nahlásila viac ako 8,8 milióna potvrdených prípadov nákazy a viac ako 249-tisíc úmrtí. Štatistický úrad Rosstat však uvádza omnoho vyšší počet obetí – 462-tisíc od apríla 2020 do tohtoročného septembra.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimir Putin