Počet obetí koronavírusu v Rusku dosiahol nový rekord, pribudlo aj takmer 38-tisíc nakazených

Koronavirus, Rusko
Foto: archívne, SITA/AP

Počet nových nákaz koronavírusom a úmrtí v dôsledku infekcie v Rusku stúpol na nové rekordné úrovne. Ruský vládny úrad na boj proti pandémii v piatok nahlásil 37 141 nových nákaz a 1 064 úmrtí za uplynulých 24 hodín. Celkový počet obetí pandémie v krajine vzrástol na 228 453, čo je najviac v Európe.

Rusi dostali pracovné voľno

Prezident Vladimir Putin na zhoršenie situácie reagoval vyhlásením pracovného voľna od 30. októbra do 7. novembra. Úrady očakávajú, že tento príkaz pomôže obmedziť šírenie vírusu, keďže ľudia nebudú v úradoch a verejnej doprave. Vláda zároveň vyzvala miestne úrady, aby počas pracovného voľna sprísnili svoje vlastné reštrikcie.

Viac o téme: Koronavírus

V Moskve zatvoria telocvične, kiná a iné zábavné podniky a väčšinu predajní od 28. októbra do 7. novembra. Preruší sa aj prevádzka materských škôl a vyučovanie na školách. Reštaurácie a kaviarne budú predávať jedlá a nápoje len na odnos so sebou.

Vakcínu schválili medzi prvými

Väčšina štátnych organizácií a súkromných firiem okrem tých, ktoré pôsobia v kľúčovej infraštruktúre, na 11 dní preruší prácu, povedal starosta Moskvy Sergej Sobjanin.

Rusko ako prvá krajina na svete ešte v auguste 2020 schválilo vakcínu proti koronavírusu Sputnik V a má dostatočné dodávky. Avšak tempo vakcinácie je pomalé. Doteraz je úplne zaočkovaných len zhruba 45 miliónov Rusov, čiže približne tretina takmer 146-miliónovej populácie krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin