Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_chodba
Foto: FreeImages.com
3. 08. 2016 8:15 Nezaradené Marek elias.jpg od SITA

Počet postelí v nemocniciach klesol aj vlani

Najviac ich je v Bratislavskom kraji, najmenej lôžok má Trnavský kraj. 

Počet postelí v slovenských nemocniciach klesá. Ako informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií, oproti roku 2014 ide o pokles o 148 lôžok.

Trend znižovania počtu je dlhodobý – kým v roku 2001 bolo v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti k dispozícii 41 913 lôžok, v roku 2008 to bolo 35 678, a v minulom roku už len 31 471 postelí.

Najväčšia časť, 76,5 % posteľového fondu sa nachádza vo všeobecných nemocniciach, 18,3 % v špecializovaných nemocniciach, 4,3 % v liečebniach, a 1 % v ostatných zariadeniach, ako sú hospice, domy ošetrovateľskej starostlivosti a zariadenia biomedicínskeho výskumu.

Najvyšší počet postelí po prepočítaní na stotisíc obyvateľov kraja mal Bratislavský kraj, kde ich bolo 750,7 lôžka. Druhý najvyšší počet mal Košický kraj, 675,5 postele na stotisíc obyvateľov. Naopak, najmenej lôžok bolo v Trnavskom (435,4) a v Trenčianskom kraji (485,5).

Hospitalizácii bolo vlani viac, ale využitie sa nezmenilo

Nemocnice vlani vykázali 990 465 hospitalizácií, teda o 1 744 viac ako v roku 2014. Na stotisíc obyvateľov to predstavuje 18 253,2 hospitalizácie. Využitie postelí sa oproti vlaňajšku nezmenilo, ostalo na úrovni 69,7 %.

Rovnaká ostala aj dĺžka hospitalizácie, keď priemerný ošetrovací čas dosiahol 7,8 dňa. Dlhodobo sa však priemerný čas, ktorý pacient strávi v nemocnici, znižuje. V roku 2001 ešte dosahoval 10 dní.

Postelí máme viac, ako je priemer

Podľa údajov z databázy OECD z roku 2014 sa v počte postelí v nemocničnej starostlivosti na tisíc obyvateľov Slovensko s počtom 5,8 nachádzalo v prvej polovici rebríčka porovnávaných európskych krajín. Z európskych krajín OECD malo viac nemocničných postelí Nemecko (8,2), Rakúsko (7,6), Maďarsko (7,0), Poľsko (6,6), Česko (6,5), Belgicko (6,2) a Francúzsko (6,2 postele na tisíc obyvateľov).

Vyšší počet postelí akútnej starostlivosti na tisíc obyvateľov ako Slovensko (4,9) malo len Nemecko (6,2), Rakúsko (5,8), Belgicko (5,7) a Poľsko (5,0). Maďarsko, Česko a Slovinsko udávali 4,2, resp. 4,3 akútnej postele na tisíc obyvateľov. Švédsko, Španielsko, Írsko a Spojené kráľovstvo boli krajiny s najnižším počtom postelí pre akútnu starostlivosť (2,3 až 2,4 postele).

K téme

Všeobecná zdravotná poisťovňa a nemocnice sa dohodli, pacienti sa nemusia obávať o starostlivosť Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X