Počet prípadov záhadného ochorenia dýchacích ciest v Číne stúpol na 44

Čína
Foto: GettyImages

Počet prípadov nového typu vírusového zápalu pľúc v Číne vzrástol na 44. Zdravotná komisia v meste Wu-chan, kde sa choroba šíri, informovala, že z prípadov diagnostikovaných od decembra, je 11 kritických.

Všetkých chorých liečia v izolácii a 121 osôb, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu, je pod lekárskym dohľadom.

Príčina ochorenia, ktorého šírenie niektorí prirovnávajú k epidémii SARS z rokov 2002 – 2003, stále nie je známa. Komisia vylúčila všetky známe ochorenia dýchacích ciest vrátane vtáčej chrípky, ktorá sa v Číne príležitostne objavuje u ľudí pracujúcich s hydinou.

Medzi najbežnejšie symptómy ochorenia patrí chrípka, dýchavičnosť a v malom počte prípadov infekcie pľúc, uviedla komisia s tým, že zatiaľ nezaznamenali žiadne náznaky prenosu ochorenia z človeka na človeka.

Podozrivý rybí trh

Väčšina prípadov viedla vyšetrovateľov k rybiemu trhu na predmestí Wu-chanu, kde predajcovia ponúkajú údajne aj divé zvieratá, ktoré majú vírusy nebezpečné pre ľudí. Trh úrady vydezinfikovali a v súvislosti so šírením ochorenia ho už vyšetrujú, dodala zdravotná komisia.

V Hongkongu hospitalizovali dve ženy, ktoré nedávno vycestovali do Wu-chanu. Ako uviedla tamojšia správa nemocníc, liečia ich v izolácii pre horúčku a infekciu dýchacích ciest alebo symptómy zápalu pľúc. Ženy vo veku 12 a 41 rokov sú v stabilizovanom stave.

Podľa správy nemocníc pacientky neboli na spomínanom rybom trhu a nie je jasné, či majú nejaké spojenie s pacientmi vo Wu-chane.

Celkovo v Hongkongu od decembra hospitalizovali päť pacientov s podobnými symptómami, dvoch už z nemocníc prepustili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom