Podľa prvých štúdií je výskyt nákazy koronavírusom oveľa vyšší než sa uvádza. Nepresahuje však 14 percent populácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus Nemecko
Testovanie šoférov prostredníctvom mobilnej testovacej stanice v nemeckom Oberhausene. Foto: SITA (AP Photo/Martin Meissner)

Vo viacerých krajinách sveta prebieha rozsiahle testovanie širokej populácie, ktoré má zistiť, aké je vlastne percento výskytu nového koronavírusu u obyvateľstva. Testovanie na prítomnosť protilátok, ktoré má ukázať skutočný rozsah pandémie COVIDu-19, považujú odborníci za kľúčové na uvoľňovanie prísnych epidemiologických opatrení.

Testovanie odhalí, koľko ľudí už nákazu prekonalo bez toho, aby mali príznaky choroby. Títo ľudia by mohli byť voči koronavírusu už imúnni, hoci Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že spoľahnúť sa na to nedá.

Ako informuje britský Daily Mail, viacerí odborníci tiež varujú, že testy na protilátky nie sú presné a ich spoľahlivosť je len asi 70 percentná.

Protilátky nezaručujú imunitu

Ako prvé v Európe začalo minulý týždeň s testami na protilátky Nemecko. Predbežné výsledky od prvých 500 testovaných ľudí ukazujú, že 14 percent z ich malo protilátky na koronavírus, čo však neznamená, že sú už imúnni.

Rovnaký výskum odštartovali aj v USA, kde odoberajú náhodné vzorky po celej krajine a separátne takto testujú aj zdravotníkov. Prvé výsledky naznačujú, že koronavírusom sa nakazilo asi 5,6 percenta dospelej populácie Spojených štátov.

Znamená to, že len v okrese Santa Clara, kde žije asi osem miliónov dospelých, už bolo nakazených skoro 450-tisíc ľudí. Je to 55-krát viac, než uvádzajú oficiálne štatistiky potvrdených prípadov.

„Každých 15 percent nakazených znižuje šírenie nákazy o 20 percent,“ tvrdí profesor univerzity v Nottinghame Keith Neal.

Taliani testujú na protilátky 20-tisíc ľudí denne

Od minulého týždňa testuje protilátky aj Taliansko v najviac postihnutom regióne Lombardia, kde od 21. apríla odoberajú až 20 000 vzoriek denne. Nasledovať budú provincie Bergamo, Cremona a Brescia. Vo zvyšku krajiny postupne odoberú celkovo asi 150 000 náhodných vzoriek.

Riaditeľ talianskeho Vrchného zdravotníckeho inštitútu Silvio Brusaferro odhaduje, že protilátky má zatiaľ len asi 10 percent Talianov.

„Aby ste dosiahli kolektívnu imunitu, musí sa do kontaktu s vírusom dostať asi 80 percent populácie, takže cieľ je stále ďaleko,“ tvrdí Brusaferro.

Plošné testovanie sa začína aj vo Švédsku, kde sa sústredia najmä na obyvateľov Štokholmu. Prvé závery ukazujú, že protilátky má 11 zo 100 skúmaných prípadov.

Zamorenosť obyvateľstva začalo zisťovať aj susedné Česko na vzorke asi 27-tisíc ľudí, ktorí žijú v regiónoch s rôznym podielom nakazených.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia