Podozrenia v záchrankovom tendri stále pretrvávajú, OĽaNO žiada zbaviť mlčanlivosti členov komisie

Marek Krajčí
Marek Krajčí Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) žiada predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška, aby bezodkladne zbavil mlčanlivosti všetkých členov komisie pre výberové konanie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS).

V tlačovej správe to uviedol tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí. Chcú takisto urobiť poslanecký prieskum, vďaka ktorému budú môcť poslanci nahliadnuť do dokumentov o verejnom obstarávaní na prevádzkovanie ambulancie (ZZS). Návrh na vykonanie poslaneckého prieskumu zdravotnícky výbor na pondelkovom rokovaní schválil.

Záchrankový tender považujú za netransparentný

Podľa OĽaNO podozrenia v záchrankovom tendri stále pretrvávajú, keďže na rokovaní výboru ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská ani šéf ÚDZS Tomáš Haško dostatočne neobjasnili, podľa akého kľúča členovia komisie bodovali uchádzačov.

Preto považujú členovia hnutia OĽaNO tender za trištvrte miliardy eur za netransparentný. Termín poslaneckého prieskumu bude známy v utorok dopoludnia.

Ministerstvo podalo trestné oznámenie

Ministerka Kalavská a predseda ÚDZS Haško na rokovaní zdravotníckeho výboru informovali o tom, že podali žiadosť na Generálnu prokuratúru o prešetrenie činnosti výberovej komisie, ktorá posudzovala spomínaný tender na prevádzku staníc ZZS. Šéfka rezortu zdravotníctva uviedla, že jej prekáža možné spájanie a prepojenie hlavných dvoch členov výberovej komisie s najúspešnejším uchádzačom o získanie povolenia na poskytovanie ZZS.

„Ministerstvo zdravotníctva podalo trestné oznámenie vo veci prešetrenia postupu pri výberovom konaní na udeľovanie licencií na poskytovanie zdravotnej záchrannej služby,“ povedala.

Ministerka má stále podozrenia

Ako uviedol Haško, nad zbavením mlčanlivosti už uvažoval, avšak dnes na výbore sa k tejto otázke vyjadrovať nechcel. Upozornil, že výberové konanie je stále otvorené. Súťaž podľa neho nebola urobená vyslovene zle.

„Bola pripravená do detailov, so všetkými potrebami a riešeniami tak, aby neprechádzali konflikty cez úrad pre dohľad, aby správne konania aj dohľady boli vykonávané riadne. Čo sa týka menovania členov komisie, moja verzia je tá, že som konal tak, ako som uznal za najlepšie,“ dodal predseda ÚDZS.

Ako konštatovala ministerka, stále má podozrenia. „Veľmi rada by som videla, ako hlasovala komisia a aké projekty sa predložili, budem od úradu žiadať informácie podľa zákona,“ informovala šéfka rezortu. Po poslaneckom prieskume bude ministerka konať, stále je podľa nej otázka odvolania predsedu ÚDZS v hre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek KrajčíTomáš Haško
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou