Podozrivým nákupom Nemocnice sv. Michala sa už zaoberá Úrad pre verejné obstarávanie

Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Diana Černáková

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v prípade nákupu čistiacich prostriedkov v Nemocnici sv. Michala koná z vlastného podnetu. Hovorkyňa úradu Janka Zvončeková o tom informovala agentúru SITA s tým, že ÚVO tak urobil hneď, ako sa začali medializovať obstarávania. Pred niekoľkými dňami sa úrad v tejto veci obrátil na Nemocnicu sv. Michala.

„Úrad považuje medializované informácie za závažné a koná. Danú nemocnicu podrobil skúmaniu a zaoberá sa postupom nemocnice podľa zákona o verejnom obstarávaní a to od roku 2017 po súčasnosť. K zisteniam sa úrad vyjadrí v čase, keď mu to stav veci dovolí,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

Čistiace prostriedky za státisíce eur

Nadácia Zastavme korupciu v pondelok podala podnet na ÚVO, aby preveril podozrivý nákup čistiacich prostriedkov za 230 tisíc eur. Nadácia zverejnila podnet, kde sa uvádza, že považuje postup, zákazku a uzatvorenú zmluvu za nezákonné. Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa nedávno zviditeľnil vďaka svojej komunikácii s Mariánom Kočnerom cez aplikáciu Threema.

„Došlo k nezákonnému a neodôvodnenému spojeniu viacerých samostatných zložiek na úplne rôzne predmety plnenia jednej zákazky. Súťažné podklady obsahujú priame odkazy na konkrétne produkty, konkrétnych značiek, resp. výrobcov, čo je nezákonné. Lehota na predkladanie ponúk je neprimerane krátka, čo je nezákonné,“ uvádza nadácia v podnete.

To podľa nadácie Zastavme korupciu bráni efektívnej hospodárskej súťaži na relevantnom trhu a vylúčilo podstatnú časť hospodárskych subjektov z účasti na verejnej zákazke. Nadácia žiadala Úrad pre verejné obstarávanie, aby v uvedenom verejnom obstarávaní zahájil kontrolu ex offo.

Presné výrobky konkrétnych značiek

Na tender na čistiace a hygienické potreby upozornila začiatkom minulého týždňa Nadácia Zastavme korupciu na portáli sme.sk. Nemocnica uzatvorila začiatkom októbra tender za takmer 230-tisíc eur vrátane DPH, cez rovnakú zmluvu však objednala aj domáce spotrebiče, rôzny nábytok, kartotéky či dopravné služby.

Často išlo o presné výrobky konkrétnych značiek. Súťaž od vyhlásenia po výber víťaznej ponuky pritom podľa portálu trvala len niekoľko dní. Nemocnica o zákazke informovala 3. októbra a 9. októbra bol známy víťaz. Záujemcovia tak mali na prípravu svojich ponúk pre vyše 200-tisícový tender s vyše 140 položkami štyri pracovné dni.

Ako minulý týždeň uviedol riaditeľ nemocnice, je to podľa neho rámcová zmluva, ktorá nemocnicu k ničomu nenúti. „Nemusíme od nich zobrať nič,“ povedal Križko. To, že súčasťou tendra je aj nábytok, zdôvodnil jeho súvislosťou s upratovacími službami. „Je tam veľa komodít, ale aj možnosť variability a náhrady,“ uviedol riaditeľ nemocnice. Podľa jeho slov bolo oslovených 748 firiem na celom Slovensku. „Nič transparentnejšie neexistuje,“ uzavrel Križko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janka ZvončekováMarián KočnerMarián KrižkoMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie Nemocnica sv. MichalaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie