Pohyb prospieva aj pacientom s rakovinou, pomáha i pri prevencii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
cvičenie, seniori
Cvičiť sa bude môcť len v skupinkách po 6 osôb.

Trendom minulosti bolo radiť onkologickým pacientom čo najviac odpočívať a vyhnúť sa akejkoľvek námahe.

Dnes vieme, a potvrdzujú to i výskumy, že správny a primeraný pohyb je dôležitou súčasťou liečby. Navyše je vhodnou prevenciou pred opätovným návratom choroby,“ konštatuje výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Ľudia so zdravou hmotnosťou navyše lepšie znášajú onkologickú liečbu a jej vedľajšie účinky, oveľa rýchlejšie sa zregenerujú.

Cvičenie pomáha predchádzať vzniku rakoviny

Koľko pohybu si môže pacient počas liečby dovoliť, závisí od celkového zdravotného stavu a fyzickej kondície, či od toho, ako znáša liečbu.

Aj preto LPR v spolupráci s odborníkmi pripravila užitočné informácie o význame pravidelnej, primeranej dávke pohybu v prevencii proti rakovine, ako aj pre onkologických pacientov.

Pravidelná, dostatočne intenzívna pohybová aktivita má veľký potenciál významne zredukovať riziko vzniku onkologických ochorení.

Chráni niekoľkými spôsobmi

Množstvo odborných štúdií poukazuje na významný pokles rizika kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a mnohých ďalších typov rakoviny u ľudí, ktorí do svojho života zaradia pravidelný pohyb,“ zdôrazňuje samostatná vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV Barbara Ukropcová.

Pravidelné cvičenie podľa nej zlepšuje funkciu imunitného systému, ktorý je dôležitou súčasťou komplexnej ochrany pred rakovinou. Zlepšuje aj funkciu srdcovocievneho systému, znižuje tlak krvi či zvyšuje fyzickú zdatnosť.

Nárast svalovej hmoty pomáha tiež, keďže kostrové svalstvo nás chráni pred rakovinou. Cvičenie zároveň zlepšuje metabolizmus, znižuje zápal a stimuluje ochranu pred oxidačným stresom. To všetko sú faktory, ktoré prispievajú k vzniku rakoviny.

Ani pacienti nemusia ležať

Cvičenie prináša benefity aj onkologickým pacientom. Dokonca pod dohľadom rehabilitačného pracovníka sa odporúča aj počas aktívnej liečby onkologického ochorenia. Pomôže k poklesu stresu, má pozitívny účinok na psychiku a redukuje únavu. Je dôležité v liečbe neskorej toxicity chemoterapie.

Jeho pozitívne účinky sú dokonca výraznejšie, ak ide o cvičenie so strednou alebo vysokou intenzitou

Bezpečnostné odporúčania pri cvičení počas liečby rakoviny

  • necvičte, ak máte nedostatok železa, alebo vám zistili deficit minerálov, napríklad sodíka či draslíka
  • necvičte, ak máte zníženú hladinu bielych krviniek, či zníženú imunitu
  • necvičte na nestabilných plošinách, kde vám hrozí vysoké riziko zranenia
  • ak podstupujete rádioterapiu, vyhnite sa plávaniu v bazéne, pretože chlór môže podráždiť pokožku v ožarovanej oblasti
  • ak vám opúchajú členky, nevysvetliteľne priberáte na hmotnosti, alebo sa zadýchavate aj v pokoji či pri miernej námahe, informujte svojho lekára a poraďte sa o ďalšom postupe
  • v prípade, že sa u vás vyskytne opúchanie, bolesť, závrat alebo neostré videnie, okamžite kontaktujte svojho lekára. Necvičte, ak pociťujete bolesť, nevoľnosť alebo akékoľvek iné symptómy
  • ak máte stále zavedený katéter, vyhýbajte sa vode a takým miestam, kde najčastejšie striehnu infekcie. Nevykonávajte cvičenie, pri ktorých by ste museli zapájať svaly v okolí katétra, aby ste predišli jeho vypudeniu.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barbara UkropcováEva Kováčová