Poisťovňa Union vlani schválila 917 žiadostí o liečbu v zahraničí

doktorka, zdravotná sestra, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Zdravotná poisťovňa Union vlani schválila 917 žiadostí o úhradu liečby v zahraničí. Ako uviedla pre agentúru SITA, za rok 2018 evidovali dovedna 952 žiadostí o úhradu liečby v zahraničí.

Poisťovňa v cudzine preplatí zdravotné výkony a zdravotnú starostlivosť, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia.

Zdravotná poisťovňa však hradí aj zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je na Slovensku dostupná. V takom prípade sa však vyžaduje predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne s liečbou, a to na základe odporučenia lekára špecialistu a klinického pracoviska v príslušnom odbore.

Najviac žiadostí bolo o liečbu v Česku

Z krajín, v ktorých poistenci žiadali o súhlas s liečbou, ktorá sa Slovensku nevykonáva, najviac žiadostí evidujeme v Česku, Rakúsku, Nemecku. Pri poistencoch, ktorí nepotrebovali súhlas zdravotnej poisťovne a liečili sa v zahraničí v rámci cezhraničnej alebo potrebnej zdravotnej starostlivosti, najviac žiadostí evidujeme za starostlivosť v krajinách Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko,“ informovala poisťovňa.

Menej alebo ojedinele evidujú žiadosti z Belgicka, Holandska, Dánska, Švédska, Nórska, Francúzska, Španielska, Veľkej Británie, Írska, Talianska, Grécka a Portugalska.

Ak v zahraničí platíte, uschovajte si bločky aj lekárske správy

Poisťovňa upozornila, že neplánovaná akútna zdravotná starostlivosť je hradená na základe predloženia Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP). Náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť vyfakturuje zahraničný poskytovateľ prostredníctvom styčných orgánov pre vecné dávky v oboch krajinách slovenskej poisťovni.

V niektorých prípadoch sa však môže stať, že bude od klienta požadovaná platba v hotovosti. Stáva sa to najmä v prípadoch ambulantného ošetrenia, ak pacient nepredloží lekárovi EPZP, alebo ho tento lekár neakceptuje, prípadne navštívi poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý nie je v sieti verejného zdravotníctva,“ pripomenula poisťovňa.

V takomto prípade, ak poskytnutú zdravotnú starostlivosť pacient uhradí poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v zahraničí v hotovosti, môže si po návrate žiadať refundáciu na základe originálnych dokladov o úhrade a doložených lekárskych správ. Preto si je všetko potrebné uschovať.

Poisťovňa vlani schválila v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti 486 žiadostí. Veľkú časť z toho tvorili žiadosti o úhradu za stomatologické ošetrenie (v Poľsku). Ďalšou skupinou boli pôrody v Čechách a Rakúsku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Union zdravotná poisťovňa