Poisťovne odoslali už tisícky pozvánok na mamografické vyšetrenie, väčšinu zbytočne

Mamografia
Foto: GettyImages

Tisícky pozvánok poslali zdravotné poisťovne ženám vo veku 50 až 69 rokov. Vyzývajú ich na mamografické vyšetrenie prsníkov.

Podľa údajov, ktoré priniesla agentúra SITA, to však vyzerá, akoby väčšina z listov smerovala rovno do koša.

Union zdravotná poisťovňa minulý rok poslala pozvánky 1 800 poistenkám. Vyšetrenie absolvovalo doteraz len necelých 7 % z nich.

Dôvera vlani poslala 6 750 listov. Do konca minulého roka bolo na vyšetrení 359 poisteniek, čo je len niečo vyše 5 %. Ku koncu januára tohto roku sa ich počet zvýšil na 461. V januári tohto roka poisťovňa odoslala 2 400 pozvánok, v najbližších dňoch odošle rovnaký počet.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vlani zaslala 17 100 pozvánok, pričom každý mesiac posiela svojim poistenkám 4 800 takýchto pozvánok. Zatiaľ nevyhodnocovala, koľko žien skríning absolvovalo. Údaje sumarizujú a k dispozícii budú najneskôr začiatkom marca.

Ľahšie to už byť nemôže

Poisťovne posielajú listy v rámci Národného onkologického programu Skríning a skorý záchyt nádorového ochorenia, ktorý je koordinovaný Ministerstvom zdravotníctva SR.

V pozvánke je vždy uvedené, ako treba postupovať. Priložený je aj zoznam akreditovaných mamografických pracovísk. Objednať sa na vyšetrenie možno priamo, netreba si pýtať výmenný lístok od všeobecného lekára či gynekológa.

Ak je mamografické vyšetrenie v poriadku, lekár oznámi poistenke predbežný výsledok ústne do 30 minút. Po zhodnotení výsledku druhým nezávislým odborníkom dostane poistenka aj písomné vyrozumenie o výsledku skríningového mamografického vyšetrenia poštou do 3 dní.

Mamografické pracovisko ho zašle aj gynekológovi alebo praktickému lekárovi poistenky. Ak sa ukáže, že výsledok mamografie nie je postačujúci, poistenka dostane v najkratšom možnom čase pozvánku na doplňujúce vyšetrenie.

Po jeho absolvovaní jej lekár skríningového pracoviska najneskôr do 15 dní oznámi osobne výsledok a po konzultácii odporučí poistenke ďalší postup a zorganizuje ho.

Tristo žien zomrie každý rok zbytočne

Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorovým ochorením u žien. Podľa najnovších údajov sa u nás objaví ročne takmer 2-tisíc nových prípadov, medzi postihnutými stále pribúdajú mladšie ženy.

Za posledných 20 rokov sa počet ochorení na rakovinu prsníka u žien vo veku 25 až 45 rokov zvýšil o tretinu. Vysoké percento nádorov prsníka je primárne zachytávané v pokročilom klinickom štádiu a v priemere 300 žien ročne preto zomrie zbytočne.

Vďaka mamografickému vyšetreniu je možné zachytiť už včasné štádium ochorenia, ktoré je dobre liečiteľné bez potreby veľkého operačného zásahu. V mnohých prípadoch aj bez chemoterapie alebo rádioterapie.

Mamografia je v súčasnosti jediná diagnostická metóda, ktorá vie zachytiť rakovinu prsníka aj vo veľmi včasnom štádiu. Umožňuje odhaliť hrčku veľkosti už okolo 5 milimetrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa