Aktualizované: Poisťovne, poskytovatelia aj pacienti žiadajú dofinancovať zdravotníctvo 150 miliónmi eur

peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty Images.
  • aktualizované 11. septembra, 18:40

Zástupcovia zdravotných poisťovní, poskytovateľov a pacientskych organizácií žiadajú dofinancovať sektor sumou 150 miliónov eur.

Vyplýva to z Memoranda k potrebe dofinancovania zdravotníctva, ktoré v stredu odovzdali predsedovi Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi.

Žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva vo výške 150 miliónov eur za účelom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v roku 2019,“ uvádzajú organizácie v memorande.

Peniaze nestačia ani na zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti

Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 podľa organizácií nepostačuje na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti. Už vôbec nestačí na stabilizáciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých segmentoch, a to aj vzhľadom na viaceré faktory s negatívnym dopadom.

Signatári memoranda v tejto súvislosti spomenuli predovšetkým zvýšenie miezd v zdravotníctve, sociálne balíčky, rekreačné poukazy, zníženie platieb za poistencov štátu, či nižší ekonomický rast, ako sa predpokladal vo východiskách rozpočtu.

Dôrazne upozorňujeme na dlhodobo podhodnocované výdavky na zdravotníctvo v rozpočtoch SR, čo konštatovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Systém zdravotníctva je tak nestabilný a opakuje sa potreba jeho dofinancovania,“ píše sa v memorande.

Ako z dokumentu vyplýva, organizácie žiadajú o stabilizáciu systému financovania zdravotníctva pre nasledujúce rozpočtové obdobia tak, aby rozpočtované výdavky na zdravotníctvo zohľadňovali jeho reálne potreby, a aby podiel výdavkov štátu na zdravotníctvo kontinuálne rástol a dosiahol priemer štátov EÚ.

Minister financií k požiadavke na dofinancovanie sektora hovorí, že mu chýbajú konkrétne informácie.

Kamenický chce dáta

Nemôžem sa opierať o nejaké cifry vycucané z prsta. 150 miliónov eur je obrovská suma peňazí, potrebujeme dostať nejaké dáta, ktoré sme dodnes nedostali. Kým riaditeľ rozpočtu nedostane údaje, na základe ktorých by sme sa mali baviť, či vôbec dofinancovať a v akej výške, nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ uviedol v stredu Ladislav Kamenický.

My sme si tie čísla nevycucali, sú úplne verifikovateľné. Pred rokom sme sedeli na ministerstve financií a upozorňovali sme, že nárast energií bude v roku 2019 o 16 až 20 %. Vtedy na ministerstve povedali, že ich odhad sú 2 %, dnes je to reálne 18 % nárast,“ uviedol prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.

Ako dodal, ANS spočítala, koľko ich budú v roku 2019 stáť zvýšené náklady nemocníc združených v asociácii. „Čísla sú vypočítané na základe Zákonníka práce a koeficientov, na základe zákona a na základe sociálneho balíčka a musím poukázať na to, že s rekreačnými poukazmi sa vtedy ešte v rozpočte vôbec nepočítalo,“ dodal Marián Petko.

Zelník dofinancovanie podporuje, memorandum odovzdá Kalavskej

Predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník uviedol, že nemocnice 80 % zo svojich príjmov vynakladajú len na platy.

To nie je chyba riaditeľov nemocníc. Niekto povedal, že sa navyšujú platy, ale za tým mali ísť aj peniaze, považujem to doslova za šikanu,“ upozornil Zelník. Vo štvrtok odovzdá memorandum ministerke zdravotníctva a podľa jeho slov urobí všetko pre to, aby bolo zdravotníctvo na rok 2019 dofinancované.

Ministerstvo zdravotníctva podľa ministerky Andrey Kalavskej tiež vníma potrebu dofinancovania.

Nechcem, aby to bolo na základe pocitov alebo dojmov, počkáme si ešte na daňovú prognózu. Čísla by sme mali mať koncom septembra. Chcem, aby to bolo spravodlivé a adresné,“ uviedla šéfka rezortu. Ako sa vyjadrila, tiež by ju zaujímalo, na základe čoho prišli organizácie k sume 150 mil. eur.

SaS: Treba systémové zmeny

Bez systémových zmien sa problémy v zdravotníctve budú podľa strany SaS len prehlbovať.

Opäť sa potvrdili naše slová. Tak ako sme varovali, peniaze v rozpočte nestačia na to, aby bola zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť. Historicky prvýkrát sa však stalo, že sa budú zrejme nad rámec plánov dolievať do zdravotníctva peniaze dvakrát v jednom roku. Avšak aj to je len čiastočné riešenie na zachovanie súčasného katastrofického stavu,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Janka Cigániková.

MEMORANDUM

My, zástupcovia rozhodujúcich organizácií, ktoré  pôsobia v zdravotníctve, sme sa po dôkladnej analýze  a zvážení aktuálnej situácie v zdravotníctve, dohodli na nasledujúcom spoločnom vyhlásení:

Rozpočet verejného zdravotného poistenia na rok 2019,  spolu s viacerými  faktormi s negatívnym dopadom (predovšetkým zvýšenie miezd v zdravotníctve, sociálne balíčky, rekreačné poukazy, zníženie platieb za poistencov štátu, nižšieho rastu ekonomiky, ako bol vo východiskách tvorby rozpočtu predpokladaný), nepostačuje na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti a už vôbec nie na stabilizáciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých segmentoch.

Všetky segmenty zdravotnej starostlivosti majú svoje nezastupiteľné miesto v systéme, pričom každý z nich má svoje osobitosti a špecifické problémy. Ich spoločným problémom je nedostatočné financovanie zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Tento stav má bezprostredný dopad nielen na zdravotníkov, ale predovšetkým na pacientov. Ochrana života a zdravia občanov, ktorá patrí medzi základné funkcie štátu, je tak ohrozená.

Preto žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR a Vládu SR a Národnú radu SR  o bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva vo výške 150 miliónov Eur za účelom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v roku 2019.

Dôrazne upozorňujeme na dlhodobo podhodnocované výdavky na zdravotníctvo v rozpočtoch SR, čo konštatovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Systém zdravotníctva je tak nestabilný a opakuje sa potreba jeho dofinancovania.

Preto žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o stabilizáciu systému financovania zdravotníctva pre nasledujúce rozpočtové obdobia tak, aby  rozpočtované výdavky na zdravotníctvo zohľadňovali jeho reálne potreby  a rozvoj, a aby podiel výdavkov štátu na zdravotníctvo kontinuálne rástol, až do dosiahnutia  podielu  na HDP zodpovedajúcemu priemeru štátov EÚ. 

Len tak bude môcť štát reálne zabezpečiť ochranu života a zdravia občanov a ich právo na zdravotnú starostlivosť. Len tak budeme môcť zabezpečiť dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov.

  • Za Asociáciu súkromných lekárov:  MUDr. Marián Šóth, prezident
  • Za Asociáciu nemocníc Slovenska:  MUDr. Marián Petko, MPH, prezident v.z. MUDr. Igor Pramuk, MPH, MHA
  • Za Asociáciu zdravotných poisťovní SR: MUDr. Katarína Kafková, výkonný riaditeľ

Situácia v zdravotníctve je vážna. Preto vyzývame aj ostatné subjekty pôsobiace v oblasti zdravotníctva, najmä  Zdravita o.z., Zväz ambulantných poskytovateľov, Slovenskú asociáciu jednodňovej chirurgie, Asociáciu štátnych nemocníc, Asociáciu na ochranu práv pacientov SR,   Slovenskú lekársku komoru, Slovenskú komoru zubných lekárov, Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskú komoru iných zdravotníckych pracovníkov, aby sa pripojili k tomuto memorandu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KafkováMária LévyováMarian PetkoMarián ŠóthŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyAZP Asociácia zdravotných poisťovní