Polícia i UNLP preverujú podozrenie z nekalých praktík na plastickej chirurgii

UNLP Košice
Foto: UNLP Košice

AKTUALIZOVANÉ – Na základe prvých poznatkov bol z funkcie odvolaný primár kliniky. Súčasne prebieha aj hĺbková kontrola z ministerstva zdravotníctva.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podala na košickej prokuratúre trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchanie trestného činu pri poskytovaní služieb samoplatcom pre plastické operácie cudzincov na klinike plastickej a rekonštrukčnej chirurgie. Na tlačovej besede o tom vo štvrtok informoval riaditeľ UNLP Milan Maďar.

Zdôraznil, že vedenie nemocnice o podozrivých praktikách nemalo vedomosť a rozhodne sa od nich dištancuje.

Klinika plastickej chirurgie mala podľa zistení týždenníka Trend poza chrbát vedenia vykonávať plastické operácie cudzincom, ktorí si zákrok zaplatili cez agentúru z daňových rajov.

Zastavia operácie pre samoplatcov

„Vedenie nemocnice sa o problematike dozvedelo len pred niekoľkými dňami. Následne sme okamžite spustili interné vyšetrovanie, ktoré ešte nie je ukončené. Na základe prvých poznatkov bol z funkcie odvolaný primár kliniky Róbert S. Súčasne prebieha aj hĺbková kontrola z ministerstva zdravotníctva,“ povedal Maďar.

Nemocnica podľa neho začala aplikovať pracovnoprávny postup voči kolektívu kliniky a iným pravdepodobne zainteresovaným zamestnancom. „Každý z nich bude predvolaný na individuálny rozhovor, aby sa k danej veci vyjadril. Taktiež pristupujeme k pozastaveniu plánovaných operačných výkonov pre samoplatcov na našej klinike do odvolania,“ dodal.

Podľa vedenia nemocnice je na polícii, aby preverila dianie na klinike, rozhodla, či došlo k spáchaniu trestného činu, a akého. Nemocnica si u orgánov činných v trestnom konaní uplatňuje aj náhradu škody.

S agentúrou UNLP nemala zmluvu

Do nemocnice mali na rôzne zákroky z odboru plastickej chirurgie prichádzať domáci, ale aj zahraniční samoplatcovia. Zahraničných klientov mala zabezpečovať istá agentúra. Panuje podozrenie, že niektoré výkony neboli účtované v zmysle platného cenníka. Ako celý systém fungoval, je predmetom vyšetrovania.

Riaditeľ nemocnice uviedol, že UNLP Košice nemá, a ani nikdy nemala zmluvu so spomínanou agentúrou a vedenie nemocnice nemalo vedomosť o spolupráci agentúry s klinikou. Dodal, že nevie o tom, že by do kauzy boli zapletené ďalšie agentúry.

„Interná kontrola pokračuje aj naďalej. Podľa jej výsledkov sme pripravení podniknúť prípadné právne kroky voči predmetnej agentúre,“ povedal riaditeľ.

Každý pacient je podľa vedenia UNLP pri prijatí zaevidovaný do nemocničného informačného systému a rovnako to bolo aj u pacientov plastickej chirurgie.

„Súčasťou momentálne prebiehajúcej internej kontroly je aj porovnanie zaplatených finančných prostriedkov do pokladnice UNLP Košice, ktoré odvádzali zamestnanci kliniky, s cenou skutočne zrealizovaných výkonov. Prípadná škoda UNLP Košice mohla teda vzniknúť tak, že hodnota skutočne zrealizovaných výkonov prevyšuje sumu odvedených prostriedkov do pokladnice nemocnice,“ uviedlo vedenie UNLP.

Odvolaný primár protestuje

„Žiadny pacient, či akútny alebo chronický, ktorého sme dokázali na klinike ošetriť, nebol odoslaný do iného zdravotníckeho zariadenia a platiaci klienti, či už zo Slovenska alebo zo zahraničia, nikdy neboli uprednostňovaní na úkor neplatiacich pacientov,“ zareagoval odvolaný primár Róbert Sabovčík.

O každej operácii v celej nemocnici, nielen na klinike plastickej chirurgie, je podľa neho nemocnica informovaná prostredníctvom nemocničného informačného systému, takže operácie sa nedejú „poza chrbát nemocnice“.

„Nejedná sa o pochybný biznis s platiacimi operáciami, ale o riadne estetické výkony na klinike poskytované slovenským ako aj zahraničným klientom. Všetky vybrané peniaze za operácie sú odovzdávané do pokladne nemocnice,“ uviedol Sabovčík.

Dodal, že reportérka Trendu si nezistila ani ľahko overiteľné fakty, ako je napríklad cena liposukcie v UNLP, ktorá nie je deväťsto eur, ako je uvedené, takže podľa neho aj vierohodnosť článku je dosť pochybná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Maďar
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice