Polícia upozorňuje na hoax o teste na koronavírus. Podľa infektológa sa šíria aj nezmysly o rúškach

Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Mark Lennihan, File)

Viac ako 1 500 zdieľaní ma sociálnej sieti mal hoax, na ktorý sa dalo nachytať množstvo Slovákov. Prostredníctvom Facebooku naň upozornila Polícia SR.

Hoax tvrdil, že testovanie na COVID-19 je „skrytou metódou vytvorenia vstupu do mozgu pre infekcie“.

Test má úplne iný účel ako ten, ktorý vám hovoria! Zavedenie palice hlboko do nosa spôsobuje poškodenie hemato-encefalickej bariéry a môže tiež poraniť endokrinné žľazy (napr. hypofýzy). Toto je dôvod, prečo testovanie tak strašne bolí! Cieľom tohto hĺbkového testu je vytvoriť vstup do mozgu pre každú infekciu. Nosením masky sa baktérie a C02 zhromažďujú v maske a prenášajú sa do mozgu cez prechádzku nosom. Bariéra má za úlohu chrániť mozog pred neurotoxínmi, tažkými kovmi, baktériami a inými toxínmi. Ak sú postihnuté endokrinné žľazy, môžu sa vyskytnúť príznaky, ako svalová slabosť, obehové poruchy, poruchy videnia atď. Keď je to tak prudko nákazlivé, mal by stačiť ster úst (sliny) alebo zakašľať na vatu…To by bolo logické, nie?,“ uvádza sa v texte podvodnej správy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nie je to pravda, vysvetľuje infektológ

Polícia správu vyvracia vysvetlením odborníka, infektológa Petra Sabaku z Kramárov.

Podľa lekára sa síce palička pri vyšetrení na COVID-19 zavádza do nosa pomerne hlboko, ale to z dôvodu, aby dosiahla zadnú stenu nosohltana. Na štetinku na konci paličky sa pri tom nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú koronavírus.

Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. „Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,“ objasňuje infektológ.

Vyšetrenie nenarúša hematoencefalickú bariéru

Takisto vyvracia tvrdenie, že by vyšetrenie poškodzovalo tzv. hematoencefalickú bariéru. „To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú,“ hovorí.

To znamená, že po absolvovaní vyšetrenia neexistuje dôvod, aby došlo k narušeniu funkcií imunitného systému.

Rúška sú tiež výbornou ochranou pred mikróbmi

Doktor Sabaka zároveň objasňuje ďalšie zavádzajúce tvrdenia o hromadení sa mikróbov alebo CO2 v nose a dýchacích cestách kvôli noseniu rúšok. Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nielen pred nákazou koronavírusmi, ale aj inými mikróbmi, keďže zabraňujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sabaka
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR