Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maso_hovadzie.jpg
Foto: Pixabay.com
7. 02. 2019 18:30 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Poľské mäso na Slovensku nakazené nebolo

Úrad verejného zdravotníctva čaká v súvislosti so škandálom s poľským mäsom aj na záverečnú správu Európskej komisie.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) vykonal v súvislosti so škandálom s poľským hovädzím mäsom doteraz celkovo 1 308 kontrol. Počas nich sa nepotvrdilo, že by mäso z bitúnka pri meste Ostrov Mazowiecka bolo niečím nakazené.

ÚVZ pokračuje v ďalších kontrolách a čaká aj na záverečnú správu Európskej komisie ku kauze poľského mäsa, ktorá by mala byť vydaná v piatok. Konštatoval to vo štvrtok počas zasadnutia parlamentného zdravotníckeho výboru hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ján Mikas
Ján Mikas |Foto: SITA / Nina Bednáriková

Ako postupoval ÚVZ

„Ešte 29. januára som nariadil regionálnym úradom, aby zabezpečili kontroly hovädzieho mäsa. Nemali sme informácie, či toto mäso z Poľska sa k nám dostalo.

Na druhý deň sme dostali správy, že je problém v Poľsku, ale stále sme nemali potvrdenú distribúciu na Slovensko. To sa zmenilo už o 21:00. Prvé správy hovorili o tom, že toto mäso bolo doručené k trom slovenským odberateľom. Automaticky sme kontaktovali príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Správy z európskeho systému boli postupne dopĺňané, počet prevádzok narastal.“

Ján Mikas, hlavný hygienik SR

ÚVZ SR dostal podľa Mikasa 6. februára správu od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS), že mäso bolo dodané až do 31 prevádzok spoločného stravovania na Slovensku.

„Z toho v 11 prípadoch išlo o školské a predškolské zariadenia. Všade tam boli vykonané kontroly. Z poľského mäsa tam bolo 226 kilogramov a bolo nachystané na prípravu pokrmov. V niektorých prípadoch sa napokon ukázalo, že z celkového počtu nešlo napokon o poľské, ale slovenské mäso,“ pokračoval Mikas.

Kontroly nekončia

Pri 12 zariadeniach spoločného stravovania (reštauráciách) sa zas podľa Mikasa nedalo dokázať, či bolo hovädzie mäso z inkriminovaného bitúnku v Poľsku, no z Poľska pochádzalo.

„Tu išlo o zhruba 170 kilogramov mäsa. Od 29. februára sme vykonali spolu 1 308 kontrol. V reštauráciách 574 a 734 v školských a predškolských zariadeniach,“ ozrejmil Mikas.

Najviac kontrol bolo v Košickom kraji – 420. Kontroly naďalej pokračujú.

Nepochopiteľné pochybenie Poliakov

Podľa hlavného hygienika SR ide v celom prípade o nepochopiteľné zlyhanie poľskej strany.

„Vidíme, že pochybili nepochopiteľne kolegovia v Poľsku. Musíme ochraňovať slovenského spotrebiteľa a myslím si, že z našej strany sme urobili všetko, čo bolo v našich silách,“ povedal hlavný hygienik.

„Do budúcna odporúčame a možno aj spravíme edukačné aktivity pre školských prevádzkovateľov a inšpektorov, lebo vidíme, že systém je dobre nastavený, no individuálne pochybenia môžu spôsobiť takýto stav, ktorý teoreticky vie ohroziť zdravie občanov. Našťastie, zatiaľ sa nepreukázalo, že mäso z chorých kráv bolo niečím nakazené,“ zakončil Mikas.

Odporúčané články

Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať Chrípková sezóna sa skončila, celoštátne epidémie neboli

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X