Poľsko hlási rekordný počet prípadov, uznávaný profesor hovorí o šialenom postupe vlády

Test covid 19
Ilustračné foto: SITA/ (AP Photo/Pavel Golovkin)

Poľské ministerstvo zdravotníctva v piatok informovalo o 809 nových prípadoch koronavírusu a 13 ďalších úmrtiach. V krajine evidujú už vyše 50-tisíc infikovaných, pričom v ostatných dňoch počet nakazených bol zakaždým vyšší ako 500. Číslo z piatka však predstavuje pre Poliakov najvyšší denný údaj od vypuknutia pandémie.

Až 80 percent infikovaných nemá príznaky

Tamojší profesor Krzysztof Simon uviedol, že na pochopenie rozsahu infekcie je potrebné počet denných prípadov vynásobiť piatimi. „U dvadsiatich percent nakazených sa objavia príznaky koronavírusu. Až 80 % infikovaných však nemá žiadne príznaky,“ povedal pre web Wirtualna Polska.

Uznávaný odborník priznal, že ho príliš neprekvapil masívny nárast počtu nakazených v priebehu ostatných dvoch týždňov. „Vláda začala príliš uvoľňovať zavedené opatrenia. Nechápem, kto dal povolenie na usporadúvanie svadieb a omší a prečo bola bezpečná vzdialenosť medzi ľuďmi znížená na 1,5 metra. To je šialenstvo,“ poznamenal.

Situácia môže byť ešte horšia, tvrdí Simon

Simon varuje, že situácia v Poľsku môže byť ešte horšia: „Ak nebudeme dodržiavať obmedzenia, infekcií bude pribúdať. Vláda by mala začať presadzovať nosenie rúšok v interiéri. A po druhé, odporučiť politikom, aby vyjadreniami o zdraví a liečbe nekomplikovali prácu zdravotníkom.“

Pravdepodobne tým narážal na nedávne výroky prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý vyhlásil, že nepatrí k zástancom povinného očkovania a na margo rúšok dodal, že „nie každý ich môže nosiť a nie každý ich má rád“.

Podľa Simona by v Poľsku mali zaviesť hromadné očkovania proti chrípke a pneumokokom pre ľudí nad 65 rokov. „Hromadné očkovanie patrí k tým lepším riešeniam. Ochránili by sme tak časť spoločnosti pred chrípkou a na jeseň zabránili jej zmiešaniu s koronavírusom. Keď politik povie, že nemá očkovanie a ani sa nedá zaočkovať, je to katastrofa,“ podotkol.

Ľudia ignorujú nariadenia

Profesora Simona poburuje aj správanie spoločnosti, ktorá prestala rešpektovať prijaté nariadenia. Mnohé poľské médiá v uplynulých dňoch publikovali napríklad fotografie preplnenej pláže vo Wladyslawowe na brehu Baltského mora či iných miest s veľkou koncentráciou obyvateľstva.

Vracal som sa z dovolenky v Kolobrzegu. V reštauráciách a obchodoch bolo plno ľudí, ktorí nemali rúška a nedodržiavali odstupy. Poliaci prestali rešpektovať odporúčania,“ skonštatoval Krzysztof Simon.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaKrzysztof Simon