V popradskej nemocnici ošetrili počas leta viac turistov z Tatier a Slovenského raja

Vysoké Tatry
SITA / Radoslav Maťašš

Na oddelení centrálneho príjmu v júli a auguste ošetrili spolu viac ako päťtisíc pacientov, oproti roku 2015 ide o nárast takmer o 300 osôb

Na oddelení centrálneho príjmu v popradskej nemocnici pribudlo počas letných prázdnin turistov z Vysokých Tatier a Slovenského raja.

„Počas leta sme oproti predchádzajúcim rokom ošetrili viac turistov zo Slovenského raja, najmä z rokliny Suchá Belá. Samotní pacienti hovorili o situácii na tejto turistickej trase, že to bolo hlava na hlave, doslova si skákali po chrbte na rebríkoch, nebola tam žiadna ohľaduplnosť,“ informoval primár oddelenia centrálneho príjmu nemocnice v Poprade Jozef Chlebec.

Ide podľa neho aj o výsledok ideálneho počasia a situácie vo svete. Celkovo na oddelení ošetrili v júli a auguste spolu viac ako päťtisíc pacientov, oproti roku 2015 za rovnaké obdobie ide o nárast takmer o 300 osôb.

Úrazy kolobežkárov zmizli

Najviac ošetrených pacientov v chirurgicko-traumatologickej ambulancii zaznamenali počas posledných dvoch týždňov letných prázdnin, keď počasie výnimočne prialo najmä turistike.

Desať percent všetkých úrazov tvorili úrazy detí. Spektrum pacientov a úrazov v júli, v auguste a na konci prázdnin sa podľa nemocnice nemenili.

Končiace sa leto bolo podľa Chlebeca charakteristické tým, že personál po rokoch neošetroval úrazy kolobežkárov z lokality Hrebienok – Starý Smokovec. Stúpol však podľa neho počet úrazov na bicykli, najmä z Bachledovej doliny, kde sa nachádza zjazdová dráha.

Zdravotnícky personál tiež ošetril veľký počet prázdninujúcich detí so zlomeninami zápästí a lakťov. Výnimočne sa objavil úraz paraglajdistu.

Ďalšie ošetrenia si vyžiadalo niekoľko uštipnutí hadom, väčší počet uštipnutí hmyzom, kolapsy, úpaly, cievne príhody, infarkty či popáleniny.

Od začiatku školského roka sa podľa primára situácia oproti letu výrazne zmenila, počet ošetrených pacientov klesol, spektrum úrazov sa postupne mení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad