Popradský okres hlási menej infikovaných za posledný mesiac, v Levoči a Kežmarku počet nakazených stúpol

Koronavírus, ľudia,
Foto: SITA/AP

V Popradskom okrese zaznamenali za posledný mesiac výrazný pokles potvrdených pozitívnych prípadov na nový koronavírus. Kým v prvej polovici decembra minulého roka ich bolo 648, v minulom týždni bolo potvrdených 188 prípadov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Oproti týždňu predtým ide o pokles o 15 percent. Medzi pozitívnymi bolo 24 detí. Niekoľko pozitívnych prípadov sa však objavilo aj v popradskom hokejovom klube. Agentúru SITA o tom informovala epidemiologička Mária Pompová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.

Žolík na prechod do lepšej fázy

Zlepšenie situácie pociťujú aj v popradskej nemocnici. V pondelok 10. januára tam mali hospitalizovaných štyroch pacientov na COVID oddelení, jeden z nich bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch mali v pondelok 15 pacientov s koronavírusom.

„Na základe váženej incidencie by mal byť okres Poprad v 2. fáze ohrozenia so zobrazením bordovej farby na mape od 17. januára,“ uviedla Pompová. Zaočkovanosť nad 50 rokov veku je v okrese na úrovni 66,3 percenta. „Okres Poprad má žolíka na prechod do lepšej fázy COVID automatu, takže v regionálnom COVID automate by mal byť od 17. januára v prvej fáze ohrozenia so zobrazením červenej farby,“ priblížila ďalej epidemiologička.

V bordovej fáze by mohol byť aj Kežmarok

V prípade okresov Kežmarok a Levoča zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade v minulom týždni mierne zvýšenie počtu prípadov v porovnaní s koncom decembra. V Kežmarku v minulom týždni odhalili testy 195 prípadov koronavírusu, ide o nárast o 23 percent. V Levoči to bolo 90 prípadov a nárast je iba dvojpercentný.

Aj Kežmarský okres by sa mal na základe váženej incidencie od 17. januára ocitnúť v rámci COVID automatu v bordovej farbe. Zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov veku je tam 63,7 percenta. Na získanie žolíka na prechod do lepšej fázy je potrebné zaočkovať 256 osôb nad 50 rokov veku. Podobne je na tom aj Levoča. Zaočkovanosť nad 50 rokov veku je v okrese na úrovni 63,5 percenta, k prechodu mu chýba 158 zaočkovaných ľudí starších ako 50 rokov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Mária Pompová
    Firmy a inštitúcie Nemocnica PopradRÚVZ PopradRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva