Pôrodnica v nemocnici Žilina sa teší záujmu mamičiek, na svet už prišlo viac ako 600 detí

Pôrod, dieťa
Foto: ilustračné, Thinkstock

V minulom roku zaznamenali v pôrodnici Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina rekordný počet 1 709 pôrodov a vývoj tohtoročnej pôrodnosti nasvedčuje, že toto rekordné číslo môže byť opäť prekonané.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, od 1. januára do 30. apríla sa v žilinskej nemocnici narodilo až 644 detí.

Pre pandémiu zažili náročné týždne

Zatiaľ čo v rovnakom období vlaňajšieho roka si žilinskú pôrodnicu vybralo 525 mamičiek, tento rok je ich napriek mimoriadnej epidemiologickej situácii už o 111 viac a záujem ďalej stúpa.

Viac o téme: Koronavírus

„Veľmi nás teší pretrvávajúca dôvera rodičiek a spokojnosť, s ktorou odchádzajú z našej pôrodnice. Posledné týždne boli pre tehotné ženy náročné predovšetkým z hľadiska psychiky, kedy vzhľadom na všetky medializované informácie mohli cítiť väčšie obavy o seba i bábätko, no v nemocnici sme nastavili opatrenia čo najdôkladnejšie a spoločne to spoľahlivo zvládame aj v čase koronavírusu,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek.

Postieľky málokedy ostávajú prázdne

Podľa jeho slov pôrody prebiehajú štandardne a pri narodení dieťatka je povolená prítomnosť jednej sprevádzajúcej osoby. „Návštevy sú ešte stále na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR zakázané, no za dodržania prísnych hygienicko-epidemiologických opatrení môžeme schváliť výnimky v individuálnych prípadoch, ako sú najmä pacientky s dlhšou dobou hospitalizácie či pri predčasne narodených bábätkách a iných špecifických situáciách,“ priblížil Sudek.

Primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková potvrdila, že moderné novorodenecké postieľky málokedy ostávajú prázdne.

„Oddelenie máme zväčša plné detí, takže vyšetrenia a starostlivosť sú u nás v plnom prúde. Potvrdiť môžem pokračujúcu prevahu chlapcov, dievčat sa u nás naďalej rodí o trochu menej. Tento rok sme tiež privítali už ôsmy pár dvojičiek,“ informovala Jackuliaková s tým, že mimoriadne náročným bol 22. apríl, kedy v žilinskej pôrodnici prišlo na svet počas jedného dňa až 15 detí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína JackuliakováLenka ZátekováMartin Sudek
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina