Porovnali sme úmrtia na chrípku a COVID-19. Štatistiky zo Slovenska popierajú rozšírenú fámu

Nemocnica, koronavírus
Prvé výsledky vakcinácie proti koronavírusu z Británie naznačujú, že očkovanie má „ohromujúci“ dopad na prevenciu voči ochoreniu COVID-19. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Petr David Josek)

Možno ste už niekde započuli, že na chrípku na Slovensku v priemere zomiera asi 800 ľudí ročne. Týmto alebo podobne vysokým číselným údajom často argumentujú ľudia, ktorí sa snažia chrípku a jej závažnosť porovnávať s koronavírusom. Ale naozaj majú pravdu?

Zisťovali sme, čo hovoria dostupné štatistické výstupy z bežnej chrípkovej sezóny, pričom sme brali do úvahy len oficiálne potvrdené úmrtia a hospitalizácie v dôsledku nákazy chrípkou.

Závažné respiračné ochorenia evidujú pod skratkou SARI

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SRrespiračné ochorenia s komplikovaným priebehom v hláseniach označované ako SARI (závažné akútne respiračné ochorenie). Do kategórie SARI tiež spadá bežná chrípka a v konečnom dôsledku aj úmrtia na bežnú chrípku.

Podľa Mareka Eliáša z komunikačného referátu ÚVZ ide o ochorenia s náhlym vzostupom teploty, kašľom, bolesťou hrdla, skráteným dychom alebo sťaženým dýchaním, pri ktorom je nutná hospitalizácia z dôvodu respiračných ťažkostí.“

Ako dodal, povinné hlásenie závažných akútnych respiračných ochorení (SARI) sa u nás zaviedlo od roku 2009, keď bola rozšírená nebezpečná, tzv. pandemická chrípka. Vírus sa vyznačoval kombináciou prasacieho, ľudského a vtáčieho vírusu chrípky.

Odvtedy sme na Slovensku závažnejšiu epidémiu chrípky nemali.

Slovensko doteraz eviduje 56 obetí COVID-19

Do dnešného dňa evidujeme 56 úmrtí na COVID-19. Pre porovnanie, podľa údajov ÚVZ zomrelo v dôsledku chrípky na Slovensku v posledných troch chrípkových sezónach priemerne 19 ľudí.

Na COVID-19 teda do dnešného dňa zomrelo takmer trikrát viac Slovákov v porovnaní s úmrtiami na chrípku za posledné roky.

Priemerný počet úmrtí na chrípku v posledných chrípkových sezónach

Počet úmrtí na COVID-19 od marca 2020

19

56

Koľko ľudí zomrelo na bežnú chrípku?

Chrípková sezóna

Počet hlásených prípadov SARI

Úmrtia na SARI

Potvrdené úmrtia na chrípku

2019/2020

36

6

1

2018/2019

123

57

46

2017/2018

46

13

10

Zdroj: ÚVZ SR

Hospitalizácie v dôsledku chrípky

Aktuálne je na Slovensku po nákaze koronavírusom hospitalizovaných 215 ľudí a ich počet bude podľa odborníkov ešte viac narastať.

Pritom priemerný ročný počet pacientov hospitalizovaných s chrípkou (s identifikovaným vírusom) bol za posledných päť rokov len 137. Z toho zápal pľúc prekonalo v priemere 37 ľudí, vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Hospitalizácie na Slovensku v dôsledku chrípky. Zdroj: NCZI

Epidémia pandemickej chrípky

Kým bežná chrípka má každoročne na svedomí relatívne málo ľudských životov, tzv. pandemická chrípka sa z tohto pravidla vymyká.

S jej vyčíňaním sa Slovensko potýkalo v roku 2009. Od novembra 2009 do augusta 2010 bolo na Slovensku hlásených 436 nákaz SARI, z ktorých 108 skončilo úmrtím. S potvrdenou pandemickou chrípkou bolo vtedy hospitalizovaných 165 ľudí.

Celková chorobnosť na SARI dosiahla hodnotu 8,0/100 000. Celková úmrtnosť na SARI bola 2,0/100 000. Smrtnosť na SARI bola vysoká, zo 436 chorých na SARI zomrelo 108 pacientov (24,8 percenta),“ komentoval Eliáš.

Na chrípku vo svete zomierajú státisíce ľudí

Podľa štatistík sa chrípkou a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku každoročne nakazí 150-160-tisíc ľudí. Lekári a epidemiológovia ich evidujú pod skratkou (CHPO).

V celosvetovom merítku sa „chrípkovými virózami“ každý rok nakazí 10 až 15 percent populácie a v priemere si chrípka vyžiada od 250-tisíc do 500-tisíc úmrtí. V krajinách Európskej únie zomrie v dôsledku chrípky počas jednej ročnej sezóny zhruba 40-tisíc ľudí.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa koronavírusom nakazilo už 34 miliónov ľudí, z ktorých viac ako milión zomrelo, čo je viac ako dvojnásobný počet mŕtvych oproti bežnej chrípke.

Priemerný ročný počet úmrtí na chrípku celosvetovo

Celosvetový počet úmrtí na COVID-19 od začiatku pandémie

375 000

1 015 963

Fámu vyvracajú aj štatistiky z Česka

Podobné zavádzajúce porovnania chrípky a koronavírusu ako na Slovensku sa objavujú aj v Česku. Prostredníctvom príspevku na Facebooku na to poukázal aj český publicista Petr Ludwig, ktorý vychádzal zo štatistík Štátneho zdravotného ústavu.

Napríklad počas celoročnej chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo v Česku so SARI hospitalizovaných 625 ľudí a zomrelo 195. V sezóne 2017/2018 evidovali 667 hospitalizovaných a 261 úmrtí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že počet ľudí hospitalizovaných pre COVID-19 je vyšší, rovnako ako počet obetí koronavírusu, ktorý v Česku aktuálne stúpol na 678. Hospitalizovaných je aktuálne viac ako tisíc pacientov, informujú štatistiky Ministerstva zdravotníctva ČR.

Znamená to, že doteraz v Česku na COVID-19 zomrel viac než trojnásobný počet ľudí ako minulý rok na SARI.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek EliášPetr Ludwig
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)WHO Svetová zdravotnícka organizácia