Posilňovacie dávky od Moderny môžu až 37-násobne zvýšiť množstvo protilátok a aj ochranu pred omikronom

Moderna
Vakcína od spoločnosti Moderna. Foto: Ilustračné, SITA/AP via dpa

Posilňovacie dávky vakcíny proti koronavírusu od firmy Moderna môžu až 37-násobne zvýšiť množstvo protilátok a chrániť tak ľudí pred novým variantom omikron. Referuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na výsledky najnovších testov, ktoré vykonala spomenutá americká biotechnologická spoločnosť.

Ako uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel, uprostred „dramatického nárastu“ prípadov ochorenia COVID-19 sú uvedené výsledky „upokojujúce“. Britskí vedci predtým predpokladali, že posilňovacie dávky by v súvislosti s novým variantom omikron mohli poskytnúť asi 85-percentnú ochranu pred závažným priebehom ochorenia.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Bancel poznamenal, že spoločnosť Moderna by v budúcnosti mohla pracovať na vývoji vakcíny zameranej na variant omikron, ak to bude potrebné.

Uvedené informácie by mohli predstavovať dobré správy pre obyvateľov viacerých európskych krajín vrátane Slovenska, kde v rámci poskytovania posilňovacích dávok ľuďom aplikujú hlavne vakcíny firiem Moderna alebo Pfizer.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Moderna