Posilňujúca dávka vakcíny Janssen chráni ľudí pred závažným ochorením po nakazení omikronom, naznačujú dve štúdie

Koronavírus, vakcína, Janssen
Foto: ilustračné, Johnson & Johnson/AP

Ľudia zaočkovaní posilňujúcou vakcínou Janssen spoločnosti Johnson & Johnson sú dobre chránení pred závažným ochorením COVID-19 a hospitalizáciou v dôsledku nákazy variantom koronavírusu omikron, naznačujú dve správy.

Dáta zo štúdie v Juhoafrickej republike (JAR) v reálnom prostredí ukazujú, že účinnosť vakcíny proti hospitalizácii v dôsledku COVID-19 stúpla po posilňujúcej dávke na 85 percent, aj keď sa tam šíril variant omikron.

Účinnosť sa postupom času zvyšovala

Výsledky laboratórnej štúdie v USA naznačili, že vakcína podporuje silnú imunitnú reakciu T-lymfocytov, ktoré chránia ľudí pred ťažkým ochorením, aj keď úplne nezabránia vírusu v infikovaní tela.

Spoločnosť o tom informovala vo vyhlásení, v ktorom uviedla, že výsledky zo štúdií predložili predtlačovému serveru a recenzovanému časopisu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Vedci z Juhoafrickej rady pre medicínsky výskum, ktorá pomáha pri vyhodnocovaní výsledkov trvajúcej štúdie vakcíny Janssen v JAR, preskúmali výsledky 69-tisíc tamojších pracovníkov v systéme zdravotnej starostlivosti.

Podanie posilňujúcej dávky po šiestich až deviatich mesiacoch od primárneho očkovania podľa stanoviska Johnson & Johnson viedlo k postupnému zvýšeniu účinnosti – zatiaľ čo do 13 dní po vakcinácii sa pohybovala na úrovni 63 percent, v rozmedzí 14 – 27 dní už bola 84 percent a do dvoch mesiacov bola 85-percentná.

T-lymfocyty CD8 vzrástli päťnásobne

Tím Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone skúmal krvné vzorky 65 zaočkovaných odborníkov a testoval ich účinnosť voči variantu omikron. Sledovali pritom protilátky aj T-lymfocyty.

U ľudí, ktorí dostali posilňujúcu dávku Janssen po primárnom očkovaní vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech sa úroveň neutralizujúcich protilátok zvýšila 41-násobne a T-lymfocyty CD8, ktoré zabíjajú nakazené bunky, vzrástli päťnásobne.

Posilňujúca dávka očkovacej látky od Pfizeru po štyroch týždňoch vyvolala 17-násobný nárast neutralizujúcich protilátok a 1,4-násobný nárast T-lymfocytov CD8.

Barouch sa pre CNN vyjadril, že ich dáta naznačujú, že všetky vakcíny proti COVID-19 dokážu ochrániť ľudí pred závažným ochorením a úmrtím, dokonca aj pred omikronom so všetkými jeho mutáciami.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Johnson&Johnson