Poslanci stopli opozičný návrh ústavného zákona o rozpočtovaní výdavkov štátu na zdravotníctvo

parlament
Foto: SITA/Diana Černáková

Výdavky štátu na zdravotníctvo nebude upravovať osobitný ústavný zákon. Návrh poslanca NR SR za hnutie OĽaNO Mareka Krajčího na vydanie ústavného zákona o rozpočtovaní výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo totiž neprešiel do druhého čítania.

Jeho návrh parlament prerokoval ešte na júnovej schôdzi, hlasovanie o ňom sa však odložilo na september.

Výdavky mali byť každoročne vyššie

Návrh ústavného zákona do zákonov o štátnom rozpočte nemal zakomponovať presne stanovenú sumu platby za poistencov štátu na verejné zdravotné poistenie. Mal však stanoviť spôsob výpočtu sumy výdavkov na celú oblasť verejného zdravotníctva, t.j. nielen na platby za poistencov štátu na verejné zdravotné poistenie.

Výdavky štátu na verejné zdravotníctvo tak mali byť v takej výške, aby presahovali percentuálny podiel na HDP Slovenskej republiky v porovnaní s predchádzajúcim rokom aspoň o 0,1 %.

Cieľom návrhu ústavného zákona je zabezpečenie predvídateľného navyšovania výdavkov štátu na verejné zdravotníctvo. To výraznou mierou prispeje k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti verejného zdravotníctva, efektívneho vynakladania verejných prostriedkov či zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,” uvádza sa v dôvodovej správe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti