Posudzovanie spôsobilosti k leteckej službe na Sliači nebudú zabezpečovať externisti

Lietadlo.jpg
Foto: Pixabay.com
Za služby zabezpečované dodávateľskou firmou rezort obrany počas uplynulých desiatich rokov platil približne 250 tisíc eur ročne.

Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti k leteckej službe na Sliači nebudú zabezpečovať externí dodávatelia. Ako ministerstvo obrany (MO) informovalo v tlačovej správe, zefektívnilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo svojej poliklinike na Sliači. Tá patrí pod Ústrednú vojenskú nemocnicu – fakultnú nemocnicu Ružomberok.

Kým doteraz zabezpečovali posudzovanie zdravotnej spôsobilosti k leteckej službe externí dodávatelia, po novom sú tieto služby zabezpečované vo vlastnej réžii. Letecko-lekárske centrum Sliač tak podľa ministerstva zlepšilo dostupnosť služieb.

Ceny externého dodávateľa rástli

„Za služby zabezpečované dodávateľskou firmou z civilnej sféry sme počas uplynulých desať rokov platili približne 250 tisíc eur ročne, pričom ceny služieb sa každoročne zvyšovali. Navyše zabezpečenie lekárskych služieb vo vlastnej réžii nás robí sebestačných aj v čase prípadných krízových situácií,“ uviedol na tlačovej konferencii minister obrany SR Peter Gajdoš.

Pilot_stihacka.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako ďalej vysvetlil, hlavnou úlohou centra je poskytovanie špecifickej zdravotnej starostlivosti pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti profesionálnych vojakov, ako aj uchádzačov o prijatie do štátnej služby na vybrané odbornosti vo vojenskom letectve.

Ide o pilotov, palubných technikov, sprievodcov a pozorovateľov, riadiacich letovej prevádzky či špecialistov výsadkového vojska a iných funkcií.

Centrum certifikujú pre civilnú oblasť

Letecko-lekárske centrum Sliač slúži aj na lektorskú činnosť. Využívať ho môžu aj ďalší zamestnanci rezortu a profesionálni vojaci.

V súčasnosti zároveň prechádza certifikáciou na získanie statusu povereného zdravotníckeho zariadenia. Môže tak získať spôsobilosť aj pre oblasť civilného letectva.

Špecializované letecké centrum sídli v priestoroch Polikliniky MO SR Sliač, ktorá prešla z dôvodu vysoko špecializovaných vyšetrení prestavbou inžinierskych sietí a doplnením viacerých špeciálnych prístrojov a ďalšieho vybavenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok